kulcsár edina
Tömegesen csaltak az ügyészek, hogy megússzák a háborút.
Volodomir Zelenszkij ukrán elnök Fotó: Hans Lucas via AFP
Az ügy hátterében Yuriy Butusov újságíró oknyomozó riportja áll, amely szerint a Hmelnickii Megyei Ügyészség szinte összes ügyésze másodfokú rokkantsági státust szerzett a társadalombiztosítási orvosi szakértői bizottság főorvosa, Tetiana Krupa döntésére hivatkozva, aki maga is gyanúba keveredett. E vádak fényében belső vizsgálatot rendeltek el, és az érintett vezető, Olekszij Oliynyik azonnali hatállyal távozott pozíciójából.
Ezek az események a Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács ülésének középpontjában álltak, ahol Volodimir Zelenszkij elnök kijelentette, hogy Kosztint politikai felelősség terheli az ügyészségen belüli korrupcióért.
Kosztin nem sokkal később bejelentette lemondását, kifejezve egyetértését az elnökkel abban, hogy a helyzet személyes politikai felelősségvállalást követel meg.
Kosztin, aki 2022 óta töltötte be a legfőbb ügyészi posztot, hangsúlyozta, hogy a helyzet nyilvánvalóan erkölcstelen, és egy teljes körű reform szükségességét hangsúlyozta, beleértve a jogszabályi és szervezeti változásokat.
Bár a lemondását egyértelműen a botrány váltotta ki, az világosan jelzi a korrupció elleni küzdelem sürgető szükségességét.
A botrány nemcsak a közvéleményt rendítette meg, hanem komoly politikai visszhangot is keltett, hiszen a korrupció és a visszaélések hosszú távon aláássák az igazságszolgáltatási rendszerbe vetett bizalmat.
Az ukrán főügyészség vizsgálatot indított több mint ötven ügyésszel szemben, akiket azzal vádolnak, hogy mozgássérültséget igazoló dokumentumok vásároltak annak érdekében, hogy elkerüljék a kötelező katonai szolgálatot - jelentette a helyi sajtó.
Sajtóbeszámolók szerint a korrupciós botrányban Helmeckij megye összes ügyésze érintett, akik nem csak a háború elkerülésesre, hanem a mozgássérülteknek járó állami támogatások, valamint az emelt nyugdíj megszerzésére is felhasználták a hamis dokumentumokat. Sőt, sok esetben a házastársukat is rokkantnak könyvelték el, hogy még több pénzhez jussanak.
A botrányt kirobbantó oknyomozó hírportál beszámolója szerint az érintett ügyészek átlagosan 22 millió forintnak megfelelő fizetést vittek haza, ami több mint a duplája annak, amit rokkantsági igazolás nélkül kaptak volna. A lap úgy fogalmazott, hogy "Helmeckij megyében minél magasabb pozícióban van egy ügyész, annál rokkantabb."
A botrány kapcsán Andrij Kosztyin főügyész utasítást adott a belső vizsgálatra, és minden egyes megyei és kerületi ügyészség átvilágítására.
Az ügy előzménye, hogy október elején Hmelnyickij megyében őrizetbe vették a mozgássérültség fokának megállapításáért felelős orvosi-szociális szakértői bizottság vezetőjét. A testületet vezető orvosnő, aki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pártjának színeiben a megyei önkormányzat képviselője volt, több ezer ukránt minősített sérültnek és ezzel katonai szolgálatra alkalmatlannak fizetség fejében.
Házkutatások során több mint ötmillió eurónak megfelelő összeget foglaltak le nála a hatóságok, további milliós összegeket pedig külföldi bankszámlákon találtak meg. Az orvosnő fia a regionális nyugdíjalapot vezette, amely a különnyugdíjak megállapításáért volt felelős.
A vizsgálat azonban nemcsak Hmelnyickij megye ügyészségére, hanem más ukrán térségek vádhatóságaira is kiterjed.
A két és fél éve tartó háború során Ukrajnában több korrupciós botrány napvilágra került, ezekben nem utolsósorban a hadsereg tagjai is érintettek voltak. Ukrajnában a hadiállapot kihirdetése óta a 18-60 éves, katonaköteles korú férfiaknak csak kivételes esetekben engedélyezik, hogy elhagyják az ország területét. Azonban a mozgássérültek, illetve egyedülálló ápolóik korlátozás nélkül szabadon kiutazhatnak.
Az ukrán elnök összehívta a Nemzetbiztonsági Tanács ülését. Zelenszkij a belső ellenségről beszélt.
Zelenszkij elnök vasárnapi beszédét idézik az ukrán hírportálok. A beszéd első részében a győzelmi terv nemzetközi fogadtatásával kapcsolatban köszönetet mondott a támogatásért Franciaországnak, Litvániának, az északi országoknak és Ukrajna számos más szövetségének az Európai Unióban. Hozzátette: várjuk egy washingtoni csapat érkezését, amely a győzelmi terv pontjain fog dolgozni. Számos új támogatási csomagról állapodtunk meg - mind a védelmi, mind az energiatámogatásról. Együtt kell dolgoznunk, és csakis egységben, hogy eredményeket érjünk el egész Ukrajna számára.
De miközben ez zajlik, sajnos olyan dolgok történnek Ukrajnában, amelyek ellen fel kell lépni – folytatta Zelenszkij. – Ez egy igazi belső ellenség. Ami az MSEC-kel - orvosi és szociális szakértői bizottságokkal - és azokkal történik, akik szemtelenül kihasználják az MSEC-kel való kapcsolataikat, hogy hamis fogyatékossági igazolásokat szerezzenek be. Elvárom, hogy a bűnüldöző szervek, köztük mindenekelőtt az SBU, az SBI és a főügyészség reagáljon ezekre az esetekre.
Az elnök beszédének második részében arra utalt, hogy a Legfőbb Ügyészség nyilvánosságra hozta egy belső vizsgálat kezdeti eredményeit. Kiderült, hogy több megyében az ügyészek hamis rokkantsági igazolásokat szereztek be, hogy megússzák a katonai szolgálatot. Hmelnickij régió 49 ügyésze, élén Olekszij Olejnik regionális ügyésszel, rokkantsági kérelmet nyújtott be az orvosi és szociális szakértői bizottság elnökéhez. Október elején Hmelnyickij megyében őrizetbe vették a mozgássérültség fokának megállapításáért felelős orvosi-szociális szakértői bizottság vezetőjét, aki több ezer ukránt minősített sérültnek és ezzel katonai szolgálatra alkalmatlannak fizetség fejében. Az orvosnő fia a regionális nyugdíjalapot vezette, amely a rokkantsági nyugdíjak megállapításáért volt felelős.
A hatóságok az orvosi szakértői bizottság vezetőjének irodájában tartott razzia során 100 ezer dollárt, az ő és hozzátartozói otthonában 5 millió 244 ezer dollárt, 300 ezer eurót, több mint 5 millió hrivnyát, valamint ékszereket foglaltak le. A nő úgy próbált megszabadulni a pénz egy részétől, hogy kidobott az ablakon két táskát félmillió dollárral.
Andrij Kosztyin főügyész kezdeményezte egy nemzetközi munkacsoport létrehozását is, hogy „segítenek a helyzet átfogó felmérésében, és megoldásokat dolgoznak ki a hasonló visszaélések jövőbeni megelőzésére."