kulcsár edina
Az év első négy hónapjában 19 ezer katona dezertált az ukrán hadseregből. Összeomlóban a védelem a frontvonalon.
Ukrajna erőszakkal besorozza és a háborús húsdarálóba küldi a férfiakat, akik igyekeznek egyre távolabb kerülni az összeomló frontvonaltól. A hadsereg számára óriási problémát jelent a parancsmegtagadás és a tömeges dezertálás – írja a CNN névtelenséget kérő ukrán parancsnokokra hivatkozva. A helyzet különösen súlyos Pokrovszk városa és a keleti arcvonal más részein.
A CNN hat parancsnokkal beszélt, akik a közelmúltig harcoltak vagy vezettek egységeket a térségben. Mindannyian azt mondták, hogy a dezertálás és a parancsmegtagadás súlyos probléma, különösen az újonnan toborzott katonák körében.
„Nem minden mozgósított katona hagyja el a pozícióját, de a többség igen. Ha túlélik a bevetést, megtagadják a harcot, vagy megpróbálják megtalálni a módját, hogy elhagyják a hadsereget” – mondta egyikük.
Ellentétben azokkal, akik korábban önként jelentkeztek a hadseregbe, sok újoncot Ukrajna új mozgósítási törvényének tavaszi életbe lépése után hívtak be, és csak azután távozhatnak legálisan, ha egyszer majd leszerelik őket, vagy külön engedélyt kapnak rá.
Egy tiszt a CNN-nek elmondta, hogy az egysége katonáit három-négy naponként megpróbálják rotálni, de a drónok támadása miatt ez túl veszélyes lehet, és arra kényszeríti a katonákat, hogy hosszabb ideig a helyükön maradjanak. „A rekord 20 nap” – tette hozzá.
A harctéri helyzet romlásával egyre több katona fejében fordul meg a szökés gondolata. Az ukrán parlament szerint 2024 első négy hónapjában az ügyészség csaknem 19 ezer katona ellen indított büntetőeljárást, akik vagy feladták állásukat, vagy dezertáltak. Ez egy megdöbbentő és – nagy valószínűséggel – hiányos szám. Több parancsnok azt mondta a CNN-nek, hogy sok tiszt nem jelenti be a dezertálást és az engedély nélküli távollétet, ehelyett abban reménykedik, hogy meggyőzi a katonáit, hogy önként, büntetés nélkül térjenek vissza. Ez a megközelítés annyira elterjedtté vált, hogy Ukrajna megváltoztatta a törvényt, és nem büntetik a dezertálást és a szabadság nélküli távollétet, ha először követik el.
Pokrovszk az Ukrajna keleti részéért folytatott harc epicentrumává vált. Az orosz erők előnyomulása felgyorsult az ukrán védelem összeomlásával párhuzamosan. A város egy kulcsfontosságú közlekedési csomópontban található. A térségben van az utolsó nagy, Kijev ellenőrzése alatt álló kőszénbánya, ami kokszot biztosít a háborúban nélkülözhetetlen acélgyártáshoz.
A környéken tartózkodó ukrán katonák komor képet festenek a helyzetről. Az orosz erők egyértelműen túlerőben vannak, ukrán oldalon pedig nincs összehangolva az egyes csapatok közötti kommunikáció. Az egyik észak-donyecki zászlóaljparancsnok azt mondta, hogy nemrégiben orosz támadásoknak volt kitéve, miután a szomszédos egységek katonái bejelentés nélkül elhagyták állásukat.
A CNN találkozott egy csoport utásszal, akiket a kurszki régióból helyeztek át Pokrovszktól délre.
Kijev a múlt hónapban indította el meglepetésszerű behatolását Kurszkba, és gyorsan mintegy 30 kilométert nyomult előre orosz területen. Ukrajna vezetői, köztük Volodimir Zelenszkij elnök, kijelentették, hogy a hadművelet egyik célja az volt, hogy megakadályozzák a további Észak-Ukrajna elleni támadásokat, ugyanakkor megmutassák Kijev nyugati szövetségeseinek, hogy megfelelő támogatással az ukrán hadsereg képes visszavágni, és végül megnyerni a háborút. Ám a Kurszkból átvezényelt utászok nem voltak túl biztosak a stratégiában. Miután befejezték a határon túli hosszú küldetést, egy bezárt étterem egyik asztalánál ültek a határ közelében. Dohányoztak, próbáltak ébren maradni, miközben várták az autójukat. Megkérdőjelezték, hogy miért küldték őket Kurszkba, amikor a keleti frontvonalon zűrzavaros a helyzet.
„Furcsa érzés volt belépni Oroszországba, mert ebben a háborúban a földünket és az országunkat kellett volna megvédenünk, most pedig a másik ország területén harcolunk” – mondta egyikük. A négy utász több mint két és fél éve van a frontvonalon, támadás előtt aknamezőket tisztítanak meg, védekezéskor aknát telepítenek, irányított robbantásokat hajtanak végre. Folyamatos lőnek rájuk, miközben 40 kilogramm felszerelést és négy páncéltörő aknát vonszolnak magukkal, amelyek mindegyike körülbelül 10 kilogramm.
A CNN szerint az utászok teljesen kimerültnek tűntek. Nem volt pihenőidejük a pokrovszki küldetés és a kurszki küldetésük között.
„Arra a kérdésre, hogy a kurszki előrelépés ugyanolyan lendületet adott-e nekik, mint a nemzet többi tagjának, az egyikük azt mondta, három év háború után már nincs benne nagy lelkesedés.
A Dima nevű zászlóaljparancsnokban sem ég a harci vágy. Dima mintegy 800 embert irányított, akik a háború leghevesebb, legvéresebb csatáiban harcoltak, legutóbb Pokrovszk közelében. De mivel katonái többsége már meghalt vagy súlyosan megsérült, Dima úgy döntött, elege van. Felmondott, és újabb állást vállalt a katonaságnál, egy kijevi irodában. Azt mondta a CNN-nek, hogy nem bírja tovább nézni az emberei halálát. Hozzátette, hogy visszatér majd a frontvonalba, de megfogadta, hogy nem fog érzelmileg kötődni az emberekhez. "Ez egy rohadt megközelítés, de ez a legészszerűbb” – mondta.