tóth gabi
Becsengettek Ausztriában is, ahol egyre több diák nem beszél németül, és ez óriási kihívás elé állítja a tanárokat.
Bécsben, Alsó-Ausztriában és Burgenlandban szeptember 2-től megkezdődött a tanév, míg az ország többi részén még egy hétig tart a vakáció. A heute.at adataiból már most látszik, hogy a migráció alapvetően alakítja át az osztrák hétköznapokat. Ausztria-szerte a diákok 27 százalékának, Bécsben pedig 51,6 százalékának idegen nyelv a német, de idegen a német kultúra is. Múlt pénteken megjelent könyvében az egyik középiskola igazgatója arról írt, hogy többször kellett a rendőrséget hívnia, mert a diákok fegyverekkel – pisztollyal, bokszerrel, paprikaspray-vel – jelentek meg az órán.
A tavalyi tanévben az 1,2 millió ausztriai diák közel ötöde külföldi állampolgár volt. Tíz évvel ezelőtt ez az arány még csak 10,5 százalékot ért el. A migrációs hátterű diákok mintegy 40 százaléka az osztrák fővárosban él. Itt a legsúlyosabbak az integráció problémák. Mint említettük, Bécsben minden második iskoláskorú gyerek nem a németet, hanem az anyanyelvét használja a hétköznapokban. Kimagaslóan magas az arányuk Favoritenben 73, Ottakringben 69,8 és Simmeringben 65,9 százalékkal.
Természetesen, ha egy diák nem német anyanyelvű, az még nem jelenti azt, hogy ne tudná követni a tananyagot. Ugyanakkor rohamosan növekszik azok száma, akikre ez nem vonatkozik. A külföldi állampolgárságú hallgatók 17,2 százaléka valóban nem tud megfelelő németül. Arányuk az ukránok körében a legmagasabb (82,8 százalék), őket követik a román (18,5 százalék) és a szíriai gyerekek (18 százalék).
A nagyon gyenge nyelvtudású diákok 56,7 százaléka járt speciális német segédórára az elmúlt tanévben. Ezt a modellt tovább kívánják bővíteni. Martin Polaschek oktatási miniszter speciális német segítő osztályokat szorgalmaz azoknak a gyerekeknek, akik a családegyesítés részeként érkeznek Ausztriába, mivel nem csak a német nyelvtudásuk hiányzik, hanem az "iskolára felkészítő készségeik is", amit majd a későbbiekben tanulhatnak meg.
Tavaly Ausztriában a 15 és 24 év közötti fiatalok 9 százaléka sem nem tanult, sem nem dolgozott a hivatalos adatok szerint. A migráns hátterű fiatalok körében ez az arány 13 százalék volt, majdnem kétszer több, mint az osztrák fiatalok körében (7 százalék).