kulcsár edina
Életveszélyes helyzetre figyelmeztetnek terrorszakértők. A szerencsén múlt, hogy nem történt tömegeket érintő támadás.
A három halálos áldozatot követelő solingeni támadás után Ahmad Mansour iszlámszakértő új terrorhullám kialakulására figyelmeztet Európában. „Ez a történet nem Solingenben kezdődött és nem áll meg ott. A biztonsági szolgálatok évek óta hangoztatják, hogy az Iszlám Állam (IS) és mások a menekültútvonalakat arra használják, hogy terrorista struktúrákat építsenek ki Európában és Németországban, de ami most történik a közösségi médiában, az egy cunamit indíthat el!" – idézik Mansourt a német nyelvű lapok, köztük a Bild is.
A növekvő terrorveszély fő okának a közel-keleti helyzet Európára is kiterjedő hatását látja Mansour. A Hamász terrorszervezet Izrael elleni támadása motiválja az iszlamistákat, hogy támadásokat hajtsanak végre a "hitetlenek" ellen. Mansour, más szakértőkkel együtt úgy véli, hogy az iszlamizmus mára az ifjúsági kultúra részévé vált Nyugat-Európában, és ez „rendkívül ijesztő fejlemény”.
Szigorúbb menekültügyi politikát követel a kormányoktól, mert, mint mondja:
"Nem tudunk különbséget tenni azok között, akik védelmet keresnek, akik a háború elől menekülnek, és azok között, akik azért érkeznek Európába, hogy itt támadásokat hajtsanak végre.”
Peter Neumann terrorszakértő is a terror új hullámára figyelmeztet. Elemzése szerint a dzsihadisták tevékenysége drámaian nő Európában. Tavaly október óta 22 támadást sikerült megakadályozni az EU-ban, beleértve a Taylor Swift- koncert ellen tervezett merénylet is. „Észre kell venni, hogy a dzsihadizmus terjedése ismét a legnagyobb fenyegetés” – mondja Neumann. Az ellene való harchoz több pénzre van szükségük a biztonsági hatóságoknak, hogy megakadályozzák az olyan nagy támadások megismétlődését, mint amilyenek Párizsban, Madridban, Londonban, Berlinben történtek.
Solingenben hárman meghaltak, nyolcan pedig megsebesültek egy késes támadásban. Azóta a fegyvertartási törvények szigorításáról beszélnek, de Neumann szerint ez csak egy kis építőeleme lehet a biztonsági helyzet erősítésének. „Nagyobb figyelmet kell fordítanunk a radikalizálódási folyamatokra, mert a nyugati társadalmakban többnyire a fiatal férfiak radikalizálódnak, és terveznek vagy követnek el merényleteket.” Ma a terrorgyanús személyek kétharmada tinédzser, akiknek radikalizálódása szinte kizárólag online történt" – mondja Neumann, és hozzáteszi, a most induló társadalmi vitának arról kell szólnia, hogy "növeljük-e az integrációs erőfeszítéseinket, képesek vagyunk-e erre, vagy kevesebb embert kell beengedünk az országba, mert túlterheltek vagyunk.”
Nicolas Stockhammer, a kremsi Duna Egyetem kutatója szerint Ausztria már nem a béke szigete. „Szerencsénk volt – mondja Stockhammer a heute.at-nek. Legalábbis eddig. Több olyan támadást sikerült megakadályozni, amelyek sok áldozatot követeltek volna. Köztük a bécsi Pride-felvonulás, a főpályaudvar, a Szent István-székesegyház és a Taylor Swift-koncertek elleni támadásokat. Stockhammer úgy véli, a veszély egyre nagyobb. „Folyamatos növekedésre kell számítanunk. A Németországban ismétlődő események egyik tanulsága az, hogy egyre több olyan ember követ el támadásokat, akikről korábban alig érkeztek biztonsági szempontból releváns jelzések a terrorelhárítókhoz”. A szakértő azt feltételezi, hogy biztonsági szempontból körülbelül 70 magas kockázatúnak minősíthető személy van Ausztriában. Aztán van egy körülbelül 300 fős csoport is, "akik idővel az előbbiek szűkebb körébe is bekerülhetnek".