POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.07.08.
Módosítva: 2024.07.08.

Amerika és orosz gépek bombázók csatáznak Ukrajnában

Célkeresztbe kerülnek a NATO-repterek, ha azok befogadják az Ukrajnában használt F-16-os gépeket.

A holland hatóságok 24 darab  F-16-os vadászrepülőgép szállítására adtak ki engedélyt, amelyek közül az elsőt hamarosan Ukrajnába küldik – közölte Kaisa Ollongren, az ország leköszönő védelmi minisztere. Az Orosz Állami Duma védelmi bizottságának vezetője, Andrej Kartapolov kijelentette, ha az F-16-osok harci küldetésekben vesznek részt, akkor azok, és a gépeket befogadó repterek is az orosz hadsereg legitim célpontjai lesznek.

F-16-os lengyel repülő egy hadgyakorlaton. Az ukrán hadsereg hasonló repülőket kap -Fotó: Jakub Kaczmarczyk

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter az F-16-osok leszállítását NATO-jelzésnek tekinti, ugyanis ezek a repülők nukleáris fegyverekkel is felszerelhetőek. Szerinte azonban az F-16-osok megjelenése nem változtat a háború menetén, a repülőgépek más típusú fegyverekhez hasonlóan megsemmisülnek – hangsúlyozta Lavrov.
Vlagyimir Putyin orosz elnök korábban arra figyelmeztetett, hogy Moszkva fontolóra veheti csapások indítását a NATO-országok létesítményei ellen, ha azok befogadják az Ukrajnában használt harci gépeket. „Ha az F-16-osok ukrán határokon kívüli légitámaszpontokon állomásoznak, és harcra használják őket, akkor meg kell néznünk, hogyan és hová csapjunk le ezekre az eszközökre. Az F-16-osok képesek nukleáris fegyverek hordozására, és ezt nekünk is figyelembe kell vennünk harci műveleteink megszervezése során” – jelentette ki Putyin.
Az orosz hadsereg komolyan veszi az ukrán fenyegetést, mert az F-16-osok modernebb radarrendszerrel, hatékonyabb fegyverekkel vannak felszerelve, mint az orosz időkből még rendelkezésre álló repülőgépeik, vagy amiket a háború alatt az Ukrajnát támogató országok átadtak nekik.
Ha az F-16-osok valóban hadrendbe állnak, akkor az orosz légi fölényt csökkenteni tudják, és az ukrán szárazföldi erők ellentámadásait is támogathatják.
Korábban arról írtunk, hogy Belgium, Dánia, Hollandia és Norvégia több mint 60 amerikai gyártmányú F-16-os vadászgépet szállít Ukrajnának
Az orosz hadsereg folyamatosan támadja azokat az ukrán repülőtereket, amelyeket az 50 millió dolláros F-16-osok fogadására készítenek fel. Például a nyugat-ukrajnai Hmelnickij megyében lévő sztarokosztyantinyivi katonai repülőteret. Ez a bázis  2,5 km hosszúságú betonozott kifutóval, valamint védett repülőgép-fedezékekkel rendelkezik. 35 nagyméretű és 30 kisebb repülőgép kiszolgálására képes.  
Az ukrán tisztségviselők nem árulták el, hogy az F-16-osok hol fognak állomásozni, de Moszkva a múlt csütörtöki Sztarokonsztyantinyiv elleni csapást követően azt közölte, hogy olyan repülőtereket vett célba, amelyekről úgy gondolta, hogy ezeknek otthont adnak.
A légitámaszpontot Oroszország 2022. februári inváziójának első napjai óta gyakran támadták, többek között drónokkal és hiperszonikus rakétákkal - írja a Reuters. Az ukrán légierő szóvivője azt mondta, hogy a csapások "bizonyos nehézségeket" jelentenek, de nem ássák alá az F-16-osok szállítását vagy harci alkalmazásukat.

Nagy hatótávolságú precíziós fegyverekkel mért csoportos csapást az orosz hadsereg ukrán hadiipari létesítményekre és légibázisokra az éjjel – közölte hétfőn az orosz védelmi minisztérium.

A tárca szerint ez válasz volt az orosz energetikai és gazdasági létesítmények elleni ukrán támadásokra. A közlemény valótlannak nevezte azokat a kijevi kijelentéseket, amelyek szerint Oroszország szándékosan mért rakétacsapást polgári létesítményekre.

A minisztérium szerint számos fénykép és Kijevből származó videofelvétel egyértelműen azt bizonyítja, hogy a pusztítást egy lezuhant ukrán légvédelmi rakéta okozta. A minisztérium a „hisztériakeltést” a közelgő NATO-csúccsal hozta összefüggésbe, rámutatva, hogy ilyen „provokáció” nem először fordul elő, „a kijevi rezsim további finanszírozásának biztosítása és a háborúnak az utolsó ukránig való folytatása érdekében”.

A Moszkvában kiadott hadijelentés szerint az orosz fegyveres erők a hatból négy frontszakaszon nyomultak előre Ukrajnában az elmúlt nap folyamán, és kilenc ellenrohamot vertek vissza. Az orosz összesítés értelmében az ukrán hadseregnek több mint 1900 katonája esett el vagy sebesült meg súlyosan a harci érintkezés vonalán.

A minisztérium a megsemmisített ukrán katonai célpontok és haditechnikai eszközök között említett három amerikai HIMARS sorozatvetőt – a tájékoztatás szerint június 23-án ezek lőtték Szevasztopolt -, mintegy tízfőnyi külföldi kezelő személyzettel együtt, két harckocsit – az egyikük egy amerikai M1A1-es Abrams volt -, öt páncélozott harcjárművet, három amerikai M198-as és két brit FH-70-es tarackot, négy francia HAMMER irányított légibombát, HIMARS sorozatvetők öt rakétáját, továbbá 30 légi drónt.

A helyi hatóságok az orosz ellenőrzés alá került ukrajnai területek és az Ukrajnával határos orosz régiók több településéről jelentettek hétfőn ukrán tüzérségi és dróntámadást.

Igor Kirillov altábornagy, az orosz fegyveres erők sugár-, vegyi- és biológiai védelmi csapatainak parancsnoka hétfőn azt állította, hogy a Nyugat vegyi fegyverek bevetésével készül megvádolni Oroszországot. Azt mondta, hogy a projektnek az Egyesült Államok, Németország és Ukrajna a részese a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) technikai titkárságával együtt. Kirillov kifogásolta, hogy az OPCW sehogy sem reagált azokra az orosz bejelentésekre, amelyek szerint Ukrajna megsértette a vegyifegyver-tilalmi egyezmény rendelkezéseit, és több mint 400 esetben vetett be halált nem okozó vegyi eszközt.

Azt mondta, hogy az orosz erők egy Avgyijivka melletti település ipari övezetében egy kémiai felszereléssel ellátott laboratóriumot fedeztek fel, amelyet mérgező anyagok előállítására használtak.

A helyszínen vett mintákban a tábornok szerint nátrium-cianidot, kénsavat és nyomokban cianid-anionokat találtak.

Red Square Military Parade Rehearsals
Su-35S orosz vadászgép - Fotó: Anadolu via AFP

Kedden az orosz védelmi minisztérium külön közölte, hogy megsemmisített öt ukrán SU-27-es vadászgépet a poltavai régióban található mirgorodi repülőtéren. Ukrajna szerint az állítás eltúlzott. Katonai elemzők szerint az oroszok valószínűleg a légibázis infrastruktúráját, például a kifutópályákat és a tároló létesítményeket vették célba, hogy megnehezítsék az F-16-osok felszállását. A repülőtéren van egy pilótaképző központ, a közelben pedig raktárak és egy teherfuvarozó cég. Az ukrán légierő ezt a bázist használja a Zaporozsje régió és a krími irányú támadásokhoz.

Patriot rakétarendszereket telepít Ukrajna a repülőterei védelmére - Fotó: Pawel Supernak

.A légvédelmi lőszerekben szegény ukrán hadsereg valószínűleg arra kényszerül majd, hogy repülőterek között mozgassa a drága gépeket, hogy nehezebben legyenek támadhatóak" – mondta Justin Bronk, a Royal United Services Institute munkatársa a Reutersnek.
"Bármilyen földi légvédelmi rendszer áttörhető, ha az oroszok elegendően sok rakétát lőnek ki egy célpontra" - mondta.

Az F-16-os repülőterek elleni lehetséges orosz ballisztikus támadásokra válaszul Ukrajna további amerikai Patriot  rendszereket kíván beszerezni.

Újabb katonai segélycsomagot jelentett be Ukrajnának az új brit kormány. John Healey védelmi miniszter hivatalba lépése után szinte azonnal Ukrajnába utazott, hogy találkozzon Volodimir Zelenszkij elnökkel. Az új holland vezetés sem húzza az időt. A kormány F–16-os vadászgépeket ígért Kijevnek, és megerősítette azt is, hogy a kormányváltást követően is folytatni fogja Ukrajna politikai, katonai és pénzügyi támogatását. Közben Moszkva is megszólalt. Szergej Lavrov közölte: Oroszország reagálni fog arra, hogy a régióit amerikai fegyverekkel támadják.

Az orosz védelmi minisztérium hozta nyilvánosságra a Híradóban bemutatott felvételeket. Szerintük az látszik rajta, ahogy a katonai légierő csapást mér az ukrán fegyveres erők egységeire. Egy másik videó pedig már azt mutatja, ahogy az orosz csapatok megsemmisítenek két ukrán Patriot légvédelmi rendszert, és további támadásokat indítanak.

Oroszország és Ukrajna között folyamatosak a harcok. Ukrajna védekezik: hadserege több orosz támadást is visszavert, miközben ők is támadtak: nemrég a Donyeck megyei orosz célpontokra mértek csapást.

 

A háború 866. napján jól láthatóan feszült a helyzet. Ukrajna nyugati támogatói további segélyeket jelentettek be az elmúlt napokban.

Hollandia vezetése közölte: a kormányváltást követően is folytatja az elődei által megkezdett munkát. Hollandia új külügyminisztere és védelmi minisztere vasárnap Ukrajnába utaztak, ahol F–16-os harci repülők haladéktalan szállítását ígérték Kijevnek.

„Továbbra is támogatni fogjuk Ukrajnát politikailag, katonailag, pénzügyileg és erkölcsileg is” – mondta a külügyminiszter, aki megerősítette azt is, hogy Ukrajna egy további Patriot légvédelmi rendszert is kap Hollandiától.

Új katonai segélycsomagot jelentett be Ukrajnának a brit védelmi miniszter is. Ebben negyedmillió lőszer, 90 páncéltörő rakéta, ötven kisebb folyami és parti műveletek támogatására alkalmas katonai vízi jármű is szerepel.

John Healey brit védelmi miniszter a munkáspárti kormány hivatalba lépése után szinte azonnal Ukrajnába indult, ahol találkozott Volodimir Zelenszkij elnökkel. A tárcavezető elrendelte az előző, konzervatív párti kormány által áprilisban megígért hadfelszerelési csomag gyorsabb leszállítását.

„Kötelezettséget vállaltunk arra, hogy az Egyesült Királyság továbbra is támogatja Ukrajnát. Igyekszünk fokozni ezt a támogatást. Az a döntésem, hogy a hivatalba lépésem második napján itt vagyok, azt tükrözi, hogy ez a legfontosabb prioritásunk, és elkötelezettek vagyunk Ukrajna iránt – fogalmazott a brit védelmi miniszter. Az új brit miniszterelnöknek pedig szintén az első dolga volt felhívni Volodimir Zelenszkijt, hogy elmondja: országa Ukrajna mellett áll” – mondta az új brit védelmi miniszter.

Megszólalt Ukrajna támogatásáról a NATO- főtitkár is. Jens Stoltenberg nagyon súlyos kérdésnek nevezte Ukrajna NATO-tagságát, ugyanakkor közölte: most a legfontosabb az országnak nyújtott támogatás növelése annak érdekében, hogy Ukrajna fennmaradhasson, amit bármilyen jövőbeli tagság előfeltételének nevezett.

Oroszország sem nézi tétlenül a nyugati lépéseket.

Oroszország reagálni fog arra, hogy a területét amerikai fegyverekkel támadják az ukránok – közölte vasárnap az orosz külügyminiszter. Szergej Lavrov elmondta: a válasz belátható időn belül megszületik.

Amerika még június elején adott szabad utat Ukrajnának, hogy az általa küldött fegyverekkel orosz területeket támadjon. De több európai állam, így Franciaország és Nagy-Britannia is hasonló engedményt tett Kijevnek, pedig Moszkva többször egyértelművé tette: egy Oroszország elleni támadás esetén azok az országok is hadviselő féllé válnak, amelyek a fegyvereket küldték Ukrajnának.
 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek