tóth gabi
A háború miatt romokban Ukrajna, romokban Európa versenyképessége. Béketárgyalásokra van szükség.
Ezen a háborún eddig Európa semmit nem nyert, csak veszített és a pénz Ukrajnába megy - mondta Orbán Viktor pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, és hangsúlyosan szólt arról, hogy kiemelten fontos Európa versenyképességének megerősítése.
A versenyképesség hétköznapi nyelven a miniszterelnök megfogalmazásában azt jelenti, ha versenyképesek vagyunk, akkor jól élünk. Ha nem vagyunk versenyképesek, akkor rosszul élünk. Márpedig Európa versenyképessége erőteljesen csökken, nem utolsó sorban azért, mert háború van a szomszédunkban.
Egy magas rangú magyar tisztviselő arra figyelmeztetett egy szerdai konferencián, hogy egyre nő Európa versenyképességi hátránya, s ha ez a folyamat nem áll meg, akkor az USA és az EU közti gazdasági szakadék 2030-ra akkora lesz, mint amekkora ma a különbség Japán és Ecuador gazdasági teljesítménye között - számolt be az elhangzottakról az Euractiv.
Tűzszünetre, béketárgyalásokra van tehát szükség, és ez a célja a békemissziónak is. A miniszterelnök csütörtökön az Európai Politikai Közösség (EPC) angliai csúcstalálkozóján a békemisszióról elmondta: "jól állunk, haladunk vele, nem egyszerű, ha van szembeszél, de egyelőre minden lépést megtettünk a tervek szerint". Hozzátette az európai megközelítés érdekében tett néhány javaslatot, és úgy értékelt: "Haladok lassan, de emésztik. Remélem, hogy a következő lépésekkel előrébb juthatok."
Orbán Viktor 10 pontos javaslata ott van az uniós vezetők asztalán. Ennek 8. pontjában a miniszterelnök kifejti, hogy Európa eddig az USA háborúpárti politikáját másolta, és azt javasolja, "vitassuk meg, hogy a jövőben észszerű-e ennek a politikának a folytatása. A jelenlegi helyzetben egy erős erkölcsi és racionális alapokon nyugvó lehetőséget találhatunk arra, hogy új fejezetet kezdjünk politikánkban. Ebben az új fejezetben erőfeszítéseket tehetnénk a feszültségek csökkentésére és/vagy megteremthetnénk a feltételeket egy ideiglenes tűzszünethez és/vagy béketárgyalások megkezdéséhez."
A kormányfő a pénteki interjúban problémának nevezte, hogy az európai vezetők nem azt csinálják, amit az emberek akarnak, mert az emberek egész Európában békét akarnak a háború helyett. A kormányfő beszélt arról is, hogy a magyar elnökség központi témája az európai versenyképesség javítása, ezért Magyarország versenyképességi paktumot terjeszt elő azon a tanácsülésen, amelyet november 8-án, Budapesten tartanak a témában. Jelezte, hogy a paktumról már tárgyalt a franciákkal, olaszokkal, németekkel. Ha versenyképesek vagyunk, akkor jól élünk, ha nem, akkor rosszul - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy ez a kérdés összefügg a háborúval, hiszen nagyon nehéz úgy versenyképességet javítani, hogy közben "iszonyatos mennyiségű" pénz megy Európából Ukrajnába a háborúra, miközben kevesebb forrás jut az európai gazdáknak, az elektromos átállásra, valamint az út-, híd- és vasútfejlesztésekre is.
Hangsúlyozta: amikor a békéért dolgoznak, akkor Magyarországért is dolgoznak, hiszen, ha béke van, akkor abban a pillanatban egy más gazdasági helyzetben találja magát Magyarország, sokkal több lehetőséget tudnak kinyitni az emberek számára. Amíg háborús idők vannak, addig háborús költségvetést kell készíteni, "ha békét tudunk teremteni, akkor jön a békeköltségvetés" - tette hozzá, jelezve, hogy főbb pontjait illetően - már "az asztalfiókban van a békeköltségvetés", amelyet békeidőben terjesztene elő a kormány, és amely mintegy megkétszerezné a magyar gazdaság idei növekedését. "Ennyit számít a háború vagy a béke kérdése" - fogalmazott.
Hangsúlyozta: a békemisszió lényege az állhatatosság, ezt folyamatosan, szisztematikusan csinálni kell minden nap. "Minden nap tárgyalok valakivel valamilyen lehetőségről, részletkérdésről, újabb és újabb kezdeményezésekről" - tette hozzá Orbán Viktor, aki ugyanakkor jelezte, mindig csak utólag tájékoztatja a közvéleményt egy-egy tárgyalásról, mert nagyon sok ellenfele van a békemissziónak, így, ha előre lehet tudni, hogy mi a következő lépés, sokan fognak tenni azért, hogy azt ne lehessen végrehajtani. Megjegyezte: Európában "beleásták magukat az urak és hölgyek nyakig a lövészárokba", nehéz onnan kimászni, és ehelyett egy tárgyalóasztalos békepolitikát támogatni.
Ugyanakkor szerinte majd fordul Európa is, legkésőbb az amerikai elnökválasztás napján, csak jobb lenne, ha az nem egy pánikszerű, kapkodó fordulat lenne, hanem egy átgondolt folyamat, amellyel átállnak a háborút támogató politikáról egy békét támogató európai politikára.