POLITIK

Szerző t.t.

Létrehozva: 2024.04.24.

TikTok-iszlamisták radikalizálják a fiatalokat. Kalifátust akarnak létrehozni

A hatóságok a TikTokot a radikalizálás „gyorsítójának” tekintik, az alkalmazással terrorszervezetek is álcázzák magukat.

A közösségi média egyre veszélyesebb eszközzé válik az iszlamista prédikátorok új generációja számára.  A hatóságok az „iszlamizmus tiktotizálásától”  tartanak - írja a Bild. Az iszlamista csoportok a közel-keleti háborút a fiatalok radikalizálására használják fel, különösen az interneten. Kalifátus létrehozását követelik. 

A mecsetek mellett már az internet és közösségi média lehetőségeit is kihasználják iszlamista szervezetek ideológiájuk terjesztésére - Fotó: TikTok

A közösségi hálózatok iszlamisták általi használata nem új jelenség. A TikTok-alkalmazás azonban „függőséget okoz” az algoritmus által vezérelt, folyamatosan új videóajánlatokok keresztül. A hatóság ezt a radikalizálódás egyfajta „gyorsítójának” tekinti. Példaként az Alkotmányvédelmi Hivatal az iszlamisták által a berlini Brandenburgi kapu előtt tartott imakampányt emeli ki.  A Hamász terrorszervezet október 7-i Izrael elleni támadása után a tiltás ellen megtartott találkozókról készült felvételeket kifejezetten a közösségi médiában terjedtek.

A gázai konfliktust az iszlamisták a mozgósítás eszközeként használják - Fotó: Jose Luis Magana /  MTI

A Bild szerint Ibrahim El Azzazi, Abul Baraa és más prédikátorok demonstratívan támaszkodnak „befolyásolókkal, rapperekkel vagy arab klánvezetőkkel” való közelségükre. Bár tartalmuk a kívülállók számára „első pillantásra ártalmatlannak” tűnik, a hatóságok szerint „elősegíti a fiatalok elidegenedését a többségi társadalomtól és a demokratikus állam értékeitől”. Baraa például már régóta „az iszlám kérdések tekintélyévé” fejlődött TikTok-videóival, amelyeket más platformokon is terjesztenek, például az Instagramon és a YouTube-on. Ő maga egy braunschweigi mecsetben tevékenykedik, de vendégprédikátorként is megjelenik országszerte. A hatóságok állásfoglalása szerint prédikációiban „antiszemita sztereotípiák” is szerepeltek.

A „Muslim Interactive” kezdeményezés a rasszizmus ellen fellépő szervezetnek hirdeti magát, de a német Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal szerint egyike azoknak az iszlamista csoportoknak, amelyek a társadalmi feszültségek növelésére törekszenek. Céljuk egy olyan kalifátus létrehozása, amely a világ lehető legnagyobb részét átfogja, és amelyet a saría, az isteni törvény irányít.

-
Figyelmeztetést adott ki a Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal - Fotó: AFP / afp

A ZDF idézi a brandenburgi Alkotmányvédelmi Hivatal  jelentését , ami arra hívja fel a figyelmet, hogy különösen a szalafista befolyásolók használják a TikTok rohamosan növekvő látogatottságát. A szélsőségesek milliós közönséget értek el, és  úgy indítják be a radikalizálódási folyamatokat, hogy az rejtve marad a családi és az iskolai környezet elől. A jelentés kitér arra, hogy az újra fellángolt gázai konfliktus "hatalmas dinamikát" indított el világszerte,  és az iszlamisták az antiszemita sztereotípiákat a mozgósítás központi eszközeként használták fel, hogy hidakat építsenek a nem szélsőséges közegek felé.

Eren Güvercin iszlámszakértő arra is felhívta fel a figyelmet, hogy az eltérő ideológia alapon álló szervezetek átlépik a korábban köztük levő választóvonalakat, és együttműködnek céljaik elérése érdekében. A szalafisták, a Hizb ut-Tahrir hívei és a török ​​jobboldali szélsőségesek szövetséget kötnek a közös ellenséggel szemben. 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek