POLITIK

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.04.07.

Már fél éve tart az izraeli háború

Több tízezer áldozat, eltűnt túszok.

Fél éve tart a háború Izrael és a Hamász között. Tavaly október 7-én a terrorszervezet fegyveresei betörtek Izrael területére, és csaknem 1200 zsidó férfit, nőt és gyermeket megöltek, 250-et pedig túszként Gázába hurcoltak. Izrael ezután hirdette meg a totális háborút, és igyekszik teljesen megsemmisíteni a terrorszervezetet. Eddig 33 ezer palesztin halt meg, köztük több ezer civil is. Némi reménysugarat nyújt, hogy vasárnap újabb tűzszüneti tárgyalások kezdődtek Egyiptomban.

Egy hosszú villanás, majd füstfelhők látszanak az izraeli hadsereg által nyilvánosságra hozott felvételeken. Azt állítják, a videó a Hamász által a Gázai övezet déli részén fekvő Hán Junísz városában működtetett három alagút célba vételét és megsemmisítését mutatja. Teljes pusztítást állapítottak meg az Egészségügyi Világszervezet munkatársai is abban az al-Sifa nevű gázai kórházban, amelyben az izraeli hadsereg heteken át razziázott.

A katonák fegyvereket és robbanószerkezeteket találtak az épületben, amelyeket a Hamász tagjai gyakran beteg- és műtőszobákban, folyosókon, és a pincében rejtettek el.

A WHO egészségügyi vészhelyzetekért felelős csoportja arról számolt be, hogy látogatásuk során több holttestet is láttak a komplexumban.

„Egykor ez volt a sürgősségi osztály. A teljes pusztulás azonban mindenhol látható. De ami a legszörnyűbb, az a szennyvíz és a holttestek látványa” – mondta a WHO egészségügyi vészhelyzetekért felelős csoportvezetője. Elborzadva beszélt arról is, hogy a kórház udvarában is több holttest van. A háború előtt az Al-Sifa volt a Gázai övezet legnagyobb kórháza, és egyike azon kevés egészségügyi intézménynek, amely a razzia előtt is működött. Az épületkomplexum alatt és a környéken azonban

kiterjedt alagúthálózat is működött, amelyet az izraeli hadsereg nemrég végleg megsemmisített.

A tűzszünet reményében

Közben vasárnap újabb tárgyalás kezdődött Egyiptomban a tűzszünetről és a fogolycseréről. A Hamász továbbra is a palesztinok szabad mozgását követeli a Gázai övezetben, valamint az izraeli katonák kivonulását. Izrael viszont ezt mindeddig nem fogadta el, és várhatóan most sem fogja. A túszok kiszabadítása ugyanakkor elsődleges cél. Kivált azután, hogy az elhurcoltak hozzátartozói hónapok óta tüntetnek, és most már a kormány távozását követelik. Azt szeretnék, ha Izrael megállapodna a Hamásszal, hogy a szeretteik visszatérhessenek.

A Hamász összesen 250 izraelit rabolt el és hurcolt Gázába. Százharmincan még mindig nem kerültek haza, 34-en közülük pedig valószínűleg már nem is élnek.

Az egyik túsz holttestét az izraeli hadsereg szombaton találta meg a Gázai övezetben, és már Izraelbe is szállították, ahol azonosították. A 47 éves férfi izraeli-lengyel kettős állampolgár volt. Az édesapját megölték az iszlamisták, az édesanyját pedig előbb túszul ejtették, majd tavaly novemberben szabadon engedték az eddigi egyetlen fegyverszünet keretében.

Egyes becslések szerint több mint százezren követelték a múlt hétvégén az izraeli kormánytól, hogy egyezzen meg a Hamásszal annak érdekében, hogy a terroristák elengedjék az immár csaknem fél éve fogva tartott túszokat. A tüntetők ráadásul nem akarják abbahagyni: a héten sátor-tábort fognak építeni a jeruzsálemi kormány-negyedben, hogy ezzel akadályozzák meg a Parlament működését.

Végeláthatatlanul kígyózott a kormányellenes tüntetők tömege vasárnap este Jeruzsálemben. A féléve tartó háború egyre nagyobb feszültséget kelt az izraeli társadalomban. Egyes becslések szerint több tízezren vettek részt a demonstráción, a tüntetés szervezői szerint pedig 100 ezernél is többen csatlakoztak a kormány lemondását követelő tömeghez.

„Nem akarjuk, hogy Benjámin Netanjahu maradjon a kormányfő. Új választásokat akarunk. Nem érdekel milyen eszközökkel, de azt akarom, hogy hozzák haza a vejemet a fogságból”

– mondta egy tüntető nő.

A túszok kiszabadítását követelő demonstrálók egyre szélsőségesebb eszközökkel próbálnak meg nyomást gyakorolni az izraeli kormányra. A tömeg lezárta az egyik Jeruzsálemen áthaladó autópályát és máglyákat gyújtott az úttesten. A város közlekedését megbénító ezreket végül lovasrendőrökkel és vízágyúkkal oszlatták szét. Benjámin Netanjahu miniszterelnök szerint a tünetők követelései a jelenlegi helyzetben észszerűtlenek.

Egy háború közepén járunk, de a győzelem már közel van. Akik most választásokért kiáltanak, azok legalább félévre megbénítanák az országot, ellehetetlenítenék a túsztárgyalásokat és még azelőtt véget vetnének a háborúnak, hogy elérhettük volna a céljainkat. Ez nagy áldás lenne a Hamásznak, és ezzel mindent elmondtam” – fogalmazott a kormányfő.

Benjámin Netanjahu a hétvégén arról is beszélt, hogy az ultra-ortodox zsidó közösség képviselőivel folytatott tárgyalások előremutatóan alakulnak, de részleteket nem közölt az ügyről.

Az izraeli városokon végigsöprő tüntetéshullámok másik oka ugyanis az ultra-ortodox zsidóság hadkötelességének kérdése.

A zsidó állam tartalékos katonái vasárnap azért vonultak ki a főváros utcáira, hogy az ultra-ortodox vallási közösséghez tartozók se legyenek felmentve a fegyveres szolgálat alól. A harcokban ugyanis eddig már mintegy 600 izraeli katona esett el, ezért sokak szerint elfogadhatatlan, hogy egyeseknek nem kell kivenni a részüket a háborús erőfeszítésből.

Közben az izraeli hadvezetés a hétvégi hadműveletekről tett közzé felvételeket. Közleményük szerint vasárnapi légicsapásaik során sikerült végezniük a libanoni Hezbollah tankelhárító egységének egyik parancsnokával.

A védelmi erők friss beszámolója szerint véget vetettek a gázavárosi Shifa kórháznál folytatott harcoknak, és a csapataik kivonultak a kórházból. Az izraeli hadsereg először novemberben hatolt be a legnagyobb gázai kórházba, amiről bebizonyosodott, hogy az iszlamisták egyik rejtekhelyeként szolgált. Bár azóta már több száz iszlamistát kényszerítettek megadásra, a harcok az elmúlt hetekben kiújultak a térségben.

Kivonták az izraeli csapatok jelentős részét a Gázai övezetből – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője vasárnap

Az övezet déli részében mindössze egy dandárt hagytak, hogy megakadályozza a gázaiak visszatérését az övezet északi és középső részére. Néhány órával a csapatkivonás után öt rakétát lőttek ki a Gázai övezet déli részén fekvő Hán-Júnisz térségéből a határ túloldalán fekvő izraeli településekre.

Az IDF szerint a rakéták egy részét elfogta a Vaskupola légvédelmi rendszer, áldozatokat vagy anyagi kárt nem jelentettek.

Kivonulásuk előtt az izraeli egységek találtak egy újabb Hamász-alagutat Hán-Júnisz al-Amal nevű lakónegyedében,

melyben bunkereket és fegyverraktárakat is feltártak.

A csapatkivonási döntés nem egészen két nappal azután született, hogy Izrael Washington kérésére engedélyezte a humanitárius segélyek szállítását az asdódi kikötőből az övezet északnyugati csücskében fekvő erezi átkelőhely igénybevételével.

Izrael továbbra is megakadályozza a mintegy 1,3 millió, az övezet északi részéből délre evakuált gázai hazatérését, északon mintegy 150 000-300 000 olyan palesztin maradt, akik nem hagyták el otthonaikat.

Az IDF gázai haderejét először január közepén csökkentették, amikor a hadsereg bejelentette, hogy megszerezte az ellenőrzést a térség északi része fölött.

Az izraeli túszok szabadon engedéséről és a tűzszünetről folytatott tárgyalásokon a Hamász az összes izraeli katonai kivonását, és a visszaköltözés engedélyezését követeli az északi és a középső részekbe.

Elesett négy izraeli katona a Gázai övezetben szombat este – jelentette az izraeli hadsereg (IDF) szóvivője.

Három, kommandós kiképzésen részt vevő izraeli katona, valamint tisztjük esett el a Gázai övezet déli részén, amikor az iszlamista Hamász gerillái egy alagútból előbújtak és rajtuk ütöttek. Két katona vasárnap reggel súlyosan megsebesült, amikor páncéltörő rakéta találta el tankjukat.

Az október 7-én, a Hamász terrortámadásával kezdődött háborúban eddig hatszáznégy izraeli katona vesztette életét, közülük kétszázhatvanan a gázai szárazföldi harcokban estek el. A háborúban mintegy háromszázezer tartalékos katonát hívtak be, akiknek körülbelül tizenhét százaléka nő.

A Gázai övezetben zajló háború hat hónapja alatt az IDF adatai szerint több mint tizenkétezer iszlamista fegyverest öltek meg, köztük öten tábornoki rangot viseltek a Hamász haderejében.

Az IDF bejelentette három, az övezet déli részén, Hán-Junisz közelében fekvő gázai alagút megsemmisítését, melyek egyike áthaladt Izrael területére. Ezeket a járatokat már korábban, az október 7-i támadás előtt felfedezték, s azóta megfigyelték.

Az ország északi, libanoni határánál az IDF jelentése szerint az izraeli légierő a libanoni síita Hezbollah milícia légvédelmi rendszerének célpontjait támadta Libanon középső részén, Baalbekben, mintegy száz kilométerre az izraeli határtól. Előzőleg Libanon felett föld-levegő rakétával lelőttek egy izraeli drónt. Szombat este a szervezők szerint több mint százezres, a helyi média szerint sok tízezres tömegtüntetés volt Tel-Aviv központjában, melyen azonnali túszügyletet és az előrehozott választások azonnali kiírását követelték. Egy, a tiltakozást ellenző férfi gépkocsijával a tüntetők közé hajtott, öten megsebesültek, egyikük közepesen-súlyosan.

Országszerte több tucat helyen tüntettek Izraelben szombat este, fél évvel a háború kitörése után, a tűzszüneti és fogolycsere-tárgyalásokért, és a jelenlegi kormány menesztéséért, előrehozott választásokért.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek