Létrehozva: 2022.11.27.

Dupla műszakra kapcsoltak a csalók - Sokan a posta nevével élnek vissza

Érdemes nagyon figyelni az elektronikus leveleinkre és inkább kétszer megnézni, hogy kitől kaptuk, nehogy adathalászok áldozatává váljunk. Sajnos az ünnepekhez közeledve nagyon bedobták magukat a csalók és igyekeznek minél több embert lehúzni, de ne hagyja, hogy áldozattá váljon és fogadja meg tanácsainkat.

Valóságos aranybánya a csalóknak, azon belül is az adathalászoknak a Black Friday és a karácsonyi ünnepekhez közelítő  időszak. Ilyenkor a sokszorosára nő a különféle rendelések száma és a keletkezett zűrzavart kihasználva lecsapnak a csalók, pedig egy kicsi odafigyeléssel az átverések nagyrésze elkerülhető. 

Ezek jellemzően olyan e-mailek vagy SMS-ek, amelyek megtévesztésig hasonlítanak az eredeti, csomagküldő cégek által küldött üzenetekre.

 

adathalászat, telefonos csalók, bűnelkövetés, rablás, csalás
Egy pillanat alatt lába kélhet pénzünknek vagy adatainknak Fotó: Pixabay

A Bors megkeresésére a Magyar Posta elárulta: szerencsére az emberek egyre tudatosabbak és sokan felismerik, ha csalóktól kapnak emailt vagy SMS-t.

Az ügyfélszolgálatunkra éppen ezért idén októberig kétszer annyi bejelentés érkezett, mint a teljes tavalyi évben

 – fogalmazott a cég.

Több módszerük is van a csalóknak

Az adathalászok sajnos folyamatosan váltogatják az elkövetési módszereiket, de szinte mindegyiküknél közös jellemző a magyartalan megfogalmazás, a helyesírási hiba vagy az, hogy a levél nem az adott cég hivatalos e-mail címéről, hanem egy teljesen idegen címről érkezett.

– Az adathalászok leggyakrabban közismert vállalatok, köztük a Magyar Posta nevével, arculati elemeivel (gyakorta a logóval) élnek vissza.

A csalók megtévesztő e-mailt vagy SMS-t küldenek, amelyben pénzátutalások eltérítését kísérlik meg, vagy bankszámla adatokra, jelszavakra, illetve egyéb érzékeny adatokra vadásznak. Sokszor nyeremény ígéretével, vagy csomagérkezéséről való hamis tájékoztatással próbálkoznak

– magyarázta a Posta, felhívva az emberek figyelmét arra: ha ilyen levelet kapunk, akkor semmiképp se kattintsunk a benne szereplő hivatkozásokra és ne adjunk meg adatokat!

Hacker, csalás, csaló, kiberbűnözés, adathalászat
A csalók mindig más módszerrel csalják tőrbe áldozatukat, fontos az éber figyelem Fotó: Pixabay

Éber figyelem

Elővigyázatosak úgy lehetünk, ha ellenőrizzük a feladó e-mail címét, SMS esetén pedig a küldő telefonszámát. A Magyar Posta kiemelte, a tőlük származó megkeresés minden esetben @posta.hu végű e-mail címről érkezik. 

A vállalat hangsúlyozta: a megtévesztő értesítésekről szóló ügyfélbejelentéseket a cég továbbra is komolyan veszi, és a lakossági tájékoztatás mellett minden bejelentést jelez az intézkedésre jogosult hatóságnak is.

 Ettől függetlenül azt javasolják, ha valaki így is a csalók áldozata lesz és kár éri, akkor tegyen rendőrségi feljelentést.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek