Krausz Gábor
Az egyik legkönnyebben nevelhető zöldség, ami nem hiányozhat a konyhakertből. A hagyma termesztése során sokakban felmerül, mitől lehetnének minél szebbek, nagyobbak a fejek. Erre mutatunk néhány módszert.
Már itt van a jó idő és meg is kezdődhet a hagyma termesztése, hiszen a dughagymákat igen korán a földbe lehet már tenni. A konyhakert egyik alapnövénye az egyik első zöldség, amit tavasszal fogyaszthatunk, de nem csak a friss zöldhagyma miatt érdemes ültetni, hanem azért is, mert ha jól neveled, télire is tudsz majd betárazni a hagymából. Ehhez az a legjobb, ha minél nagyobbak a hagymafejek. Mutatunk néhány módszert, hogyan tudod ezt elérni.
Ha tárolni szeretnéd a hagymát, akkor már márciusban érdemes elduggatni, hiszen sok idő, mire teljesen beérik: vagyis leszárad a szára, és szárazak lesznek a külső levelei. De vigyázz, ha túl korán ülteted, amikor még kevés fény éri, akkor a gyökere és a zöldje fog fejlődni, és kisebb marad a fej. A túl késői ültetéssel viszont kevesebb tápanyagot és nedvességet vesz fel. Végül is érdemes nem a naptárat, hanem az időjárást figyelni: ha a hőmérséklet odakint már tartósan +10 Celsius fok felett van, akkor mehet is a hagyma a kertbe. Most már kedvező az időjárás a hagyma ültetésére.
Ezzel nem lesz nehéz dolgod, hiszen tavasszal az egyik legfinomabb csemege a zsenge zöldhagyma. Vagyis ha túl sűrűn növekednek, akkor máris hasznosíthatod a konyhában, amit felszedtél. Hagyj a fejek között 10 centis távolságot; így nagyobb területre lesz szükséged a hagyma termesztése során, de lesz elég helyük jó nagy fejet növeszteni.
Amikor még csak a zöld szárakat növeszti a hagyma, rengeteg vízre van szüksége; vagyis ha nincs eső, locsold rendszeresen. De ha már azt látod, hogy nem növekednek a zöld részek, vagyis eljött az érés, visszahúzódás szakasza, akkor legfeljebb hetente egyszer locsold meg az ágyásokat.
Nemcsak a krumpliágyásokat érdemes feltölteni, hanem a hagymát is. Amikor kibújnak, két oldalról kapával húzz a hagymákra földet úgy, hogy csak egy jó arasznyi látszódjon ki a zöldjéből. Ennek hatására a hagyma nagy fejet fog növeszteni. Míg a zöld részeket fejleszti, az alatt töltsd fel legalább kétszer-háromszor a hagymákat földdel.