tóth gabi
Ha fával fűtesz, akkor igazi kincs van a birtokodban: a fahamu aranyat ér a kertben, hálásak lesznek érte a növényeid. Bár lassan tél lesz, most is érdemes felhasználni odakint; mutatjuk, mi mindenre jó!
A kerti szezonnak ugyan vége, de ez nem jelenti azt, hogy ne lehetne felkészülni a jövő tavaszra. Ennek pedig egyik nagyon jó eszköze a fahamu, amit többféleképpen hasznosíthatsz odakint. Nemcsak a növényeidnek teszel vele jót, de a nagy mínuszokban neked is hasznos lehet, ha mindig félreteszed a fahamut. Mutatjuk, mi mindenre jó!
1. Tedd a komposztba
Ha van komposztálód, mehet egyenesen oda a hamu kályhából. Szórd meg vele 15 centi vastagon a komposztot. A fahamu tele van olyan, hasznos tápanyagokkal, melyektől szebben fejlődnek, gyorsabban virágoznak a növények, például magas a kálium-, a foszfor-, a mangán- és a magnéziumtartalma. Tavaszra az érett komposztban ezek kincset érnek.
2. Szórd ki a diófa alá
Ha van diófa a kertedben, akkor neked nem kell bemutatni a dióburok-fúrólegyet. Ennek a kártevőnek a lárvái ősszel beássák magukat a fa alatti talajba, ott telelnek ki, és onnan kelnek ki tavasszal. A fahamu segít a talaj fertőtlenítésében, vagyis, ha rendszeresen kiszórod a diófa alá, az eső be fogja mosni a talajba, így a lárvák tetemes része elpusztul tőle. Arra azonban ügyelj, hogy egyenletesen szórd, egy-egy alkalommal legfeljebb 1-2 centi vastag legyen a hamutakaró, és mindig máshova kerüljön.
3. Távol tartja a rágcsálókat
Ha van fészered, kamrád, garázsod, vagy farakásod a kertben, bizonyára rendszeresen megkörnyékezik a rágcsálók – ha peched van, nemcsak az egerek, a patkányok is szeretnének itt elbújni. Tegyél az épületek sarkába egy-egy kupac fahamut, szórd körbe a farakásokat vele, ezzel távol tarthatod a rágcsálókat.
4. A legjobb megoldás csúszós járda ellen
Ha ónos eső, vagy olvadó hó miatt jégpáncél lett a kerti úton, akkor a fahamu azonnali segítséget jelent. A sóval ellentétben nem káros az élővilágra, sőt, táplálja a növényeket, és ugyanolyan gyorsan megszünteti a csúszásveszélyt. A hamu ugyanis nemcsak eltakarja, de meg is olvasztja a jeget. Érdemes mindig kéznél tartani valamennyit, és akár a ház előtti járdát, akár a kerti közlekedőket felszórni vele, ha jeges az idő.