kulcsár edina
Bár még van két hónap az évből, érdemes máris felkészülni a változásra, ugyanis van, amit még a kukába dobhatunk, de január 1-től már tilos a kommunális hulladékkal elszállíttatni.
Idén év elején már 14 településen bevezették a változást, miszerint a konyhai élelmiszer- és zöldhulladékot szelektíven kell gyűjteni, de a MOHU jövő január elsejétől kibővíti a programot, így a mostani 460 ezer főnél jóval többen szállíttathatják el külön a konyhai szemetet. Érdemes tehát előre felkészülni a változásra, és beszerezni egy külön konyhai kukát a komposztálható hulladéknak, ha a te településed is érintett lesz – ezt ezen a linken tudod megnézni.
Miért jó külön gyűjteni?
Biohulladéknak számítanak a zöldség- és gyümölcsmaradékok, a pékáru, az ételmaradék és a húskészítmények, tejtermékek is. Míg a saját komposztálóba ezekből nem mindet lehet betenni, a MOHU által biztosított barna gyűjtőkbe igen. A kidobott élelmiszerek külön kezelése azért környezetbarát megoldás, mert ez a fajta hulladék metángázt termel, ami hozzájárul a klímaváltozáshoz. A biohulladék az elszállítás után biogázüzemekbe kerül, ahol hő- és villamos energiát nyernek belőle, a szilárd anyagokból pedig trágyát készítenek.
Nem lehet mindent beledobni
Csontokat, teafiltereket, háztartási papírhulladékot (pl. zsebkendő, szalvéta), műanyagokat, egészségügyi termékeket és cigarettacsikkeket nem szabad a barna kukába dobni. Nem való bele továbbá a sima, kommunális hulladék és a kerti hulladék sem, például az összesepert falevelek.
A komposztálást nem kell abbahagyni
Aki kertes házban él, és eddig is saját komposztálójában hasznosította újra a konyhai hulladékot, az nyugodtan folytassa, hiszen attól, hogy elérhetővé válik a MOHU biohulladék szállítása a településén, nem kötelező a szolgáltatóra bízni a hulladékot. A házi komposztálással nagyszerű tápanyag készíthető a konyhakerti növényeknek, és a virágoknak, dísznövényeknek.