tóth gabi
A poloska hangos, zümmögő repülése sokunk esti pihenését megzavarja. Bár az emberre nem veszélyes, mégis kellemetlen vendégek a lakásban, és a kertekben is jelentős károkat okozhatnak. Mutatunk néhány tippet a büdös bogarak ellen!
1. Szereljük fel az ablakokra!
Lapított testük révén a legkisebb résekbe is beférnek, így könnyedén bejutnak a lakásba. A leghatékonyabb védekezés ellenük, ha a nyílászárókra szúnyoghálót szerelünk fel. Időnként ellenőrizzük, nincs-e rajtuk szakadás, mert akár egy kis résen vagy lyukon keresztül is könnyen bemásznak az otthonunkba - tanácsolja a Fanny magazin.
2. Tömjük be a réseket!
A poloska napközben gyakran az ablak közelében rejtőzik, ezért fontos ellenőrizni a nyílászárók szigetelését. A kis, apró réseken keresztül könnyen beférhetnek, ezért érdemes ezeket akár egy törölközővel betömni, így megakadályozva, hogy átjussanak rajtuk.
3. Menekül az illatától
A fokhagyma illata elriasztja a poloskákat. Készítsünk fokhagymás spray-t: keverjünk el 3-4 teáskanál fokhagymaport fél liter vízben. Az elkészített oldattal fújjuk le az ablakpárkányokat és az ablakkeretet kívül-belül. Érdemes hetente néhány alkalommal megismételni a kezelést.
4. Töröljük át vele a bútort
A teafaolaj is hatékony a rovarok ellen is, így rovarirtó szerként is használhatjuk otthonunkban. Egy tálkában keverjünk össze körülbelül 30-40 cseppet fél liter vízzel, majd ezzel töröljük át a bútorokat és azokat a területeket, ahol gyakrabban előfordulnak.
5. Szippantsuk fel!
Ha bejutottak a lakásba, segíthet egy alapos porszívózás is, amivel könnyedén felszippanthatjuk a betolakodókat. Ne felejtsük el, hogy a porzsákot azonnal üríteni kell, ha ugyanis a túlélők kimásznak, nem sokat ért az erőfeszítésünk. Vásárolhatunk egy vákuumos rovarfogót, ami úgy működik, mint egy kíméletes porszívó.
6. Fény az éjszakában
Sok rovarhoz hasonlóan a poloskákat is vonzza a fény, ezért ha bejutottak a lakásba, gyakran megjelennek esténként a világítótestek közelében, például a villanykörtén, tévéképernyőn. Ilyenkor könnyen el lehet kapni őket. Ha szeretnénk megelőzni, hogy a lakásban tömegesen megjelenjenek, érdemes az esti szellőztetésnél lekapcsolni a villanyt.
7. Nem tud kimászni belőle
Készíthetünk csapdákat, amelyeket a kert különböző pontjaira is elhelyezhetünk, de ha néhány poloska betéved a lakásba, ezzel a módszerrel könnyen elfoghatjuk őket. Vágjuk ketté egy üres PET palackot a felső harmadánál, majd tegyünk az aljába egy bekapcsolt LED lámpát. A palack tetejét fejjel lefelé illesszük vissza, és rögzítsük stabilan. A rovarok a fényt követve belejutnak a palackba, ahonnan már nem tudnak kiszabadulni.
8. Takarjuk le hálóval
A zöld vándorpoloska nagy számban jelenik meg a növényeken – főként a paradicsom, paprika, uborka és zöldbab terméseit teszik íztelenné szívogatásukkal. Kötözzünk sűrű szövésű anyagból készült hálót az ágyások fölé, így megakadályozzuk, hogy a kártevők hozzáférjenek a terméshez.
9. Vonzza a sárga szín
A sárga szín vonzza a kártevő rovarokat, ezért érdemes lehet például a paradicsom és a paprika mellé szappanos vízzel megtöltött sárga
tálkákat helyezni. A rovarok a zöldségek helyett a tálkába repülnek, ahonnan már nem tudnak kimászni.
10. Csalogassuk a kertbe!
Megoldás lehet az is, ha a növények köré néhány szál búzát ültetünk, így a poloskák a zöldségek és gyümölcsök helyett a gabonát támadják. Időnként érdemes újravetni a búzát, mert csak a teljes érésben lévő szemek vonzzák a poloskákat. Csalinövényként próbálkozhatunk még koriander ültetésével, vagy akár a csalán is hatásos lehet.
Szöveg: Reiter Georgina