tóth gabi
Az áprilisi nyár nem csak a szúnyogok idő előtti megjelenését tette lehetővé. A kertekben már megjelentek a poloskák is. Hogyan lehet ellenük védekezni és mi az oka a tömeges jelenlétüknek?
Akinek kertje vagy gyümölcsöse van, annak egész évben megkeseríthetik az életét a poloskák, a háztartások nagy része azonban évente csak kétszer találkozik tömegesen ezzel a rovarral: a hideg idő beköszöntével és tavasszal. Lehet valahogy védekezni a poloska áradat ellen?
A poloska több, hazánkban élő faja invazív faj, vagyis úgy hurcolta be valaki az országba. Érdekesség, hogy az Antarktisz kivételével ma már minden kontinensen jelen vannak. Nincs természetes ellenségük, vegyszerekkel pedig maximum gyéríteni lehet őket. Az etióp eredetű vándorpoloska és az Ázsiából behurcolt márványpoloska az emberre nézve nem jelent közvetlen veszélyt. Nem harapnak, nem csípnek, csak idegesítők, sokan vannak, és kellemetlen a szaguk. Az enyhe telek miatt pedig minden évben egyre több van belőlük és idén már meg is jelentek az erkélyeken, kertekben.
Közel 900 poloskafaj él hazánkban, mostanság mégis egyetlen fajt emleget poloskaként szinte mindenki Magyarországon. Ez pedig nem más, mint az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys), amit évente kétszer, ősszel és tavasszal érzékelünk nagy számban. Szeptember-október környékén csoportosan vonulnak téli pihenőre, melynek kedvelt helyszínei az emberi építmények, nem kevés kellemetlenséget okozva az ott lakóknak. A másik tömeges megjelenést pedig mostanság, tavasszal érzékelhetjük, amikor az áttelelt egyedek kirajzanak. Idén ez is előbb történt meg, mint szokott, köszönhetően a korán jött jó időnek.
Tönkreteszik a mezőgazdasági területeket, kiskerteket és az erkélyen lévő növényeket. Főleg érésben lévő vagy érett terméseket részesítik előnyben. Előszeretettel szívják ki a nedvességet a félérett paradicsomokból, de a paprikát, málnát, borsót, babot és a káposztaféléket sem vetik meg, sőt, a dísznövényeket sem kímélik.
Kóbor Péter a HUN-REN Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének entomológusa szerint egy még zajló felmérés előzetes adatai alapján Magyarországon egyelőre a kiskertekben okoznak problémát a márványospoloskák, ott viszont egyre jelentősebb a kártételük, a paradicsom, a paprika, az alma, az őszibarack és a körte szerepel a céltáblájuk közepén.
A kutatók intenzíven keresik a hatékony védekezést ellenük. Amíg azonban elő nem állnak valami valóban hatékony ellenszerrel, addig Kóbor Péter egy jól záródó, erős szúnyoghálót javasol, de az is hasznos, ha a kertben kiteregetett ruhákat jól kirázzuk, mielőtt behozzuk a lakásba. Az összeporszívózás ugyancsak nem elvetendő: van, aki egy harisnyát tesz a porszívócsőbe, ami szépen összegyűjti a lakásba jutott egyedeket.
A legegyszerűbb csapdához nincs szükség másra, csak egy vizes törölközőre. Tegyünk ki az erkélyre, tornácra, teraszra éjszakára, majd reggel merítsük szappanos vízbe, hogy a rátelepedett poloskák elpusztuljanak. A legjobb, ha a törülköző függőlegesen lóg, arra szívesebben másznak. Ha nincs kisállat vagy kisgyermek, aki beleihatna, akkor mosogatószeres vizet is kitehetünk az erkélyre vagy az udvarra, amit ha megvilágítunk, még hatékonyabban fog működni a poloska csapda.
Mit tehetünk a kertben elszaporodott poloskák ellen?