tóth gabi
Nem kell rögtön szakembert hívni, ha baleset érte a festett falat, bátran kijavíthatjuk a hibákat mi magunk is, vagy akár új színt is kölcsönözhetünk otthonunknak. Összegyűjtöttünk néhány hasznos tanácsot, útmutatót.
1. Megfelelő eszközök
Falfestés előtt érdemes körültekintően kiválasztani a megfelelő eszközöket. Kérhetjük szakember segítségét is, ha nem vagyunk biztosak benne, hogy milyen ecsettel vagy hengerrel célszerű nekilátni a kívánt felületnek, de az interneten is találhatunk hasznos összefoglalókat. Érdes felületek esetén teljesen más keménységű eszközre lesz szükségünk, mint a lágyabb, beltéri falaknál - írja a Fanny magazin.
2. Falfesték kiválasztása
A festék kiválasztásakor alaposan gondoljuk át, milyen mennyiséget igényel a festeni kívánt felület. A kétszeresével érdemes számolni. Az sem mindegy, melyik helyiségben, mit használunk. Konyhába és fürdőszobába mindenképpen penészgátló, míg a gyerekszobába káros anyagoktól mentes változatot alkalmazzunk. A mosható falfestékek ugyan drágábbak, de hosszútávon praktikus megoldást nyújthatnak, főleg olyan családok esetében, ahol gyerek és háziállat is van.
3. A felület előkészítése
Az egyik legfontosabb művelet a fal megfelelő előkészítése. Ha látható hibák vannak, azokat mindenképpen el kell távolítani. A lyukakat gletteljük le, a tapéta maradványait spaklival vakarjuk le a falról.
4. Fontos a mennyiség
Az sem mindegy, milyen mennyiségű festéket viszünk fel az eszközzel. Ha túl sok a festék és keményen nyomjuk a felülethez, száradás után foltos maradhat. Ugyan ez a helyzet akkor is, ha túl kevés festéket használtunk és túl finoman nyomtuk rá a hengert a falra. Fessünk rétegesen és száradás után ismételjük meg a műveletet.
5. Sötétből világosat
Ha sötét falszínből világosat szeretnénk festeni, semmiképp se hagyjuk ki az alapozó használatát. Időigényesebb megoldás, de megéri! Alapozóval megakadályozhatjuk a csíkosodást, illetve a foltos végeredményt. De a falon maradt szennyeződések ellen is, mint például a zsírosodás, védelmet nyújthat.
6. Ügyeljünk a száradásra!
Foltos lesz a fal, ha nem tartjuk be a száradási időt és a még nedves rétegre egy újat festünk. Haladjunk falról falra!
7. Tüntessük el a foltokat!
Festés közben természetesen a megfelelő előkészületek mellett is lecseppenhet a festék. Ha menet közben szeretnénk folyamatosan takarítani, akkor érdemes egy nedves törlőkendőt a kezünk ügyébe helyezni, így egy mozdulattal letörölhetjük a nem kívánt foltokat. Amennyiben megszáradt foltokat szeretnénk eltüntetni, pengével vagy erre a célra alkalmas kaparószerszámokkal könnyedén megtehetjük.
8. Biztonság a tárolásban
Gondoskodjunk arról, hogy a festéshez használt eszközöket, dobozokat biztonságosan tároljuk használat közben. Így nem tud felborulni, kiömleni az anyag vagy leesni a henger.
9. Egyből cselekedjünk
Amennyiben nagyobb mennyiségű festék ömlött a padlóra vagy a szőnyegre, azonnal el kell távolítani. Lapos pengéjű szerszámmal szedjük fel a nagyját, majd száraz, nedvszívó ronggyal itassuk fel. A foltot végül hideg vízbe vagy oldószerbe mártott rongy segítségével dörzsöljük ki.
10. Fontosak az előkészületek
Annak érdekében, hogy minél kevesebb fejfájást okozzon a festés utáni takarítás, érdemes alaposan előkészülni. Használjunk kifejezetten festéshez készült fóliákat, amikkel letakarhatjuk a padlót és a bútorokat, illetve maszkoló szalaggal fedjük be az ajtófélfákat, kapcsolókat, amiket könnyedén el tudunk távolítani a későbbiekben.
11. Megfelelő oldószerek
Vízbázisú festék esetén egyszerűen sima, kéz meleg vízzel is eltávolíthatjuk a foltokat, míg oldószer alapú festékek esetében megfelelő oldószer használata javasolt. Mivel ezeknek a szereknek szúrós szaguk lehet, fontos, hogy gyerek és háziállat ne tartózkodjon a közelben.
12. Haladjunk sorrendben
Először a mennyezetet fessük le, mert így a falra fröccsent festéket letörölhetjük, eltakarhatjuk. Ha a falak festése mellett az ajtókat, ablakokat és a padlót is festenénk, ezeket hagyjuk utoljára.
13. Védőfelszerelés fontossága
Plafon festése esetén mindenképpen használjunk védőszemüvegeket, hogy megóvjuk szemünket a festékcseppektől. Érdemes kesztyűben dolgozni, így nem kell a festéket eltávolítani, illetve az anyag nem szárítja ki a bőrünket. Mindenképpen olyan ruhában álljunk neki a munkálatoknak, amit nem sajnálunk, ugyanis a ruhára cseppent folt nagy valószínűséggel ott is marad.
14. Szerszámok tisztítása
Amennyiben néhány órán belül folytatjuk a munkálatokat, nem érdemes kitisztítani az eszközöket, elég csak háztartási fóliába tekerni őket vagy légmentes műanyag tasakba zárni. Ha már nem festünk, az ecseteket, hengereket, attól függően, milyen festéket használtunk, 1-2 órára érdemes beáztatni vagy vízbe vagy oldószerbe. Ezután dörzsöljük meg alaposan és törlőkendővel töröljük át.
Szöveg: Székely-Gergely Kata