Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2024.04.21.

Ultrahanggal a vakondok ellen? Ez tényleg működik!

Viszlát, vakondok!

A kertben megjelenő vakondok gyakran nem kívánatos vendégek. Tóth Miklós, a Vadalarm szakértője a Fanny magazinnak elárulta, hogyan riaszthatjuk el hatékonyan, mégis kíméletes módon az állatokat.

1. Hogyan működik?

A vakondriasztáshoz használt eszközök általában hangkibocsátással vagy mechanikai rezgések keltésével igyekeznek megoldást nyújtani. Ezekben az esetekben a készülékből érkező hangok vagy rezgések megzavarják az állatot, így az kénytelen továbbállni.

vakond, RawPixel
Megszabadulhatunk a vakond-gondoktól  Fotó: rawpixel.com

2. Melyiket válasszuk?

A vásárlás előtt gondoljuk végig, melyik típus lenne a legmegfelelőbb számunkra! Érdemes olyan vakondriasztót választani, ami amellett, hogy hatékony, környezetkímélő is. Bizonyos típusok az akkumulátor mellett napelemmel is rendelkeznek. Ez a megoldás a természet erejét használja fel, ráadásul sokáig működésben tartja az eszközt anélkül, hogy gyakran cserélnünk kellene az elemet.

3. Jobban megéri!

Az elemmel működő vakondriasztók ugyan olcsóbbak, mint a napelemes típusok, azonban hosszútávon kevésbé költséghatékonyak. Az elemeket ugyanis rendszeresen cserélni kell, míg a napelemes vagy a beépített akkumulátoros változathoz később már nem kell újabb tartozékokat beszereznünk. Ráadásul gyakran az olcsóbb riasztók nem olyan hatékonyak, ezért érdemes inkább egy minőségi típusba fektetni.

4. Meddig bírja majd?

A készülék típusától függően változhat, hogy milyen gyakran kell feltölteni. A napelemes riasztók akár öt évig is zavartalanul működnek, ha elég napfény éri őket. Árnyékban sem kell aggódnunk, ha az eszközt belső akkumulátorral is ellátták. Ezek a típusok ebben az esetben akár tíz napig is képesek üzemelni. Ha van a készüléken külső töltési lehetőség, akkor azt egy hordozható töltővel bármikor elláthatjuk energiával.

5. Mekkora a kert mérete? 

A vásárlásnál érdemes figyelembe venni az udvar méretét. Bizonyos vakondriasztók hatótávolsága 15 méter, így egy közel 400 négyzetméteres kerthez egy készülék is elegendő, ha az megfelelő erősségű. Természetesen léteznek kisebb, gyengébb típusok is.

6. Hova tudjuk helyezni? 

Ne szúrjuk a riasztót közvetlenül a vakondtúrásba, ugyanis az általa kibocsájtott mechanikai rezgések az üregben nem tudják hatékonyan kifejteni a hatásukat! Ilyenkor ugyanis az eszköz nem érintkezik megfelelően a földdel, hanem a levegőben lóg. Nem kell aggódnunk, a készülék akkor is jól működik, ha távolabb van a túrástól!

7. Biztos alapok

Szúrjuk a vakondriasztót stabilan a talajba, ügyelve arra, hogy az ne legyen laza! Ha szükséges, nyomkodjuk meg a földet a készülék körül, hogy tömörebb legyen! Így megakadályozhatjuk, hogy egy esetleges vihar felborítsa az eszközt.

8. Ne tegyük árnyékba! 

Ha napelemes vakondriasztót vásárolunk, ügyeljünk rá, hogy mindig elegendő napfény érje a készüléket! Ne helyezzük árnyékba, például a kertben lévő tuják vagy fák takarásába! Erre akkor sincs szükség, ha a túrás épp azon a területen található, hiszen az eszköz távolabbról is hatékonyan működik.

9. Állatbarát megoldás 

A vakond védett állat, így tilos bármilyen formában ártani neki. A vakondtúrás vízzel való felöntése vagy a csapdák kihelyezése nem kíméletes megoldás. A riasztók használata nem árt az élőlénynek, de a zavaró hatása arra készteti, hogy távolabb menjen. Amennyiben a kerten belül mozog a vakond, érdemes időnként arrébb helyezni a készüléket, hogy végül elhagyja a területet.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek