OTTHONKA

Szerző Ripost

Létrehozva: 2024.04.28.

Most szedd az akácvirágot! Gyógyító ereje van!

Akácvirág a konyhában.

Az akácmézet mindannyian ismerjük, de arról keveset hallunk, hogy az akácvirág mennyi mindent tesz az egészségünkért. A messziről illatozó virágokat méhlegelőként és gyógynövényként is érdemes megbecsülnünk.

Akác / Fotó: Pexels

A bélrendszer doktora

Az akácvirágból készült tea csökkenti a gyomorsavat, ezért érdemes reflux esetén is bevetnünk. Egyéb gyomorbántalmak, mint a gyomorhurut, gyomorbélfekély, székrekedés vagy akár az IBS kezelésére is hasznos lehet. Kiváló görcsoldó, nyugtató, tonizáló hatású. Csökkenti az étvágyat, emiatt a diétákban, fogyókúrákban is segítségünkre lehet.

Légúti panaszok ellen

A virágából vagy kérgéből készült főzet hatékony köhögéscsillapító, hurutoldó, izzasztó, így meghűlés és egyéb légúti betegségek esetén is hasznos lehet

Vizelethajtó, görcsoldó

Flavonoidjai vizelethajtó hatásúak, valamint oldják a simaizmok görcseit. Ezek gyakorlatilag a belső szerveink izomfalai, amelyeket nem tudunk szándékosan mozgatni, többnyire a vegetatív idegrendszer befolyása alatt állnak.

Csökkenti a vérnyomást

Napi egy-két csésze tea elkortyolgatásával kordában tudjuk tartani a vérnyomásunkat, ez pedig a szív és érrendszerünkre is nagyon jó hatással van.

Főzzünk belőle teát!

A virágból 1 teáskanálnyi szárítmányt forrázzunk le 2 dl vízzel, majd lefedve 15 percig hagyjuk állni. Ízesíthetjük is, a legjobb, ha ezt akácmézzel tesszük. Gyomorsavcsökkentés céljából étkezés után kell elkortyolgatni.

Miért pont akácméz?

Nem véletlen, hogy ez a legkedveltebb és legnagyobb mennyiségben fogyasztott mézfajta. Kiváló szénhidrátforrás, rengeteg vitamint és ásványianyagot tartalmaz, jó hatással van a vérképzésre és csontfejlődésre, immunerősítő, baktériumölő, a benne található enzimeknek köszönhetően élő táplálék. Gyümölcscukor-tartalma igen magas, ezért őrzi meg 1-2 évig is folyékony állagát, azaz nem ikrásodik. Lassabban szívódik fel, mint a szőlőcukrokban gazdagabb, könnyebben kristályosodó mézek, és még édesítőértéke is magasabb, ezért, ha csak erre a célra használjuk, kevesebb is elég belőle. Mértékkel még cukorbetegek számára is ajánlható, mivel a gyümölcscukornak fontos szerepe van a vércukorszint szabályozásában a lassabb felszívódás miatt, hiszen az elfogyasztás után nem ugrik ki a vércukorszint.

Hogyan gyűjtsük?

Május közepétől, június elejéig virágzik. Csak arra ügyeljünk, hogy ne az autóutak mentén található fákról szedjük, és ne is olyan helyről, ahol permetezve vannak. Mindig az üde, szép, egészséges virágokat szedjük le, mert az elnyílt, esetleg földre hullott szirmok már semmire sem jók. A virágokat szedjük le a kocsányról, és egy konyharuhára lazán kiterítve, száraz meleg helyen szárítsuk. Időnként érdemes kicsit átforgatni.

Honnan van?

Az Appalache hegységben élő indiánoktól került Európába. IV. Henrik udvari kertésze ültette el az első akácfát a Pantheonhoz közeli Jardin des Plantes területén 1635-ben. A fa egyébként még ma is életben van, ez Párizs legidősebb fája. Innen terjedt el Európa szerte, így hazánkban is.

Valódi ínyencség!

A friss akácvirág igazi csemege. Készíthetünk belőle limonádét, tehetjük salátába, gyümölcslevesbe, túrókrémbe, pudingba, de akár bundázhatjuk is.

Így készítsük!

Akácvirágos limonádé

Hozzávalók:

  • ½ citrom leve + néhány citromkarika
  • 1 liter víz
  • 1 evőkanál akácméz
  • 1 marék akácvirág
  • 2 szár mentalevél

Elkészítése: Az alapanyagokat egyszerűen keverjük össze, díszítsük citromkarikával és mentalevéllel.

Akácvirág bundában

  • 2-3 marék akácvirág
  • 2 tojás
  • 20 dkg zabliszt
  • 2,5 dl tej

Sütéshez: napraforgó vagy kókuszolaj

Tálaláshoz: akácméz

Elkészítése: keverjünk ki egy sima palacsinta tésztát, majd mártsuk bele az akácvirágokat és süssük meg egy-két perc alatt forró olajban. Végül csorgassunk rá egy kevés – vagy sok – akácmézet.

Bata Kata - FANNY

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek