kulcsár edina
Sokan annyira tartanak tőle, hogy lemerül, hogy szinte egész nap töltőn van. De vajon nem árt ez az akkumulátornak?
Van, hogy bele se gondol az ember, hány százalékon van az aksija, már teszi is töltőre a telefont, holott még jó pár órát tudna működni a készülék. Máskor meg hiába töltődik fel teljesen, sokan töltőn hagyják, és órákig úgy használják. Ha te is közéjük tartozol, akkor biztosan kíváncsi vagy rá, vajon lerövidíti-e az aksi élettartamát, ha sokat töltöd a telefont. Ennek jártunk utána!
A modern telefonokban lévő akkumulátor védelem megakadályozza, hogy túltöltsön a készülék, vagyis amint száz százalékra ér a töltöttség, hiába van bedugva a konnektorba, leállítja a szoftver a töltést. Csakhogy amint 99%-ra esik a töltöttség, újra tölteni kezdi, így akár több százszor is ki-be kapcsolja a készülék a töltést, míg be van dugva. A legtöbb Apple és Android telefonban már létezik az intelligens töltés funkció, ami nem várja meg, hogy teljesen feltöltődjön az akkumulátor, hanem hamarabb, már 80%-nál leállítja a töltést; a maradék húsz százalékot pedig néhány óra múlva tölti be. Ezzel megkíméli az aksit attól, hogy túl sokszor induljon újra a töltési ciklus.
Szakértők válasza az, hogy valószínűleg nem, tehát nem fog például lángra lobbanni a készülék, de az könnyen lehet, hogy ha folyton a konnektorba dugva hagyod a telefont, akkor hamarabb tönkre fog menni az akkumulátor. Ha időnként előfordul, abból még nagy probléma nem lehet, de nem érdemes minden nap így használni.