tóth gabi
Amint vége a karácsonyi sütés-főzésnek, egyből a takarítás miatt aggódunk, ezekkel a tippekkel azonban könnyedén megszabadulhatunk az ünnepi foltoktól.
Egy takarítási szakértő elárulta, hogyan lehet megszabadulni az ünnepek alkalmával keletkező gyakori foltoktól, hogy egyszerűbb legyen a nyüzsgés utáni takarítás.
A karácsonyi káosszal együtt járnak az elkerülhetetlen kiömlések, fröccsenések és foltok, amelyek közül néhányat szinte lehetetlen eltüntetni. Ezért most Sarah Dempsey szakértő megosztotta tippjeit az olyan makacs foltok, mint a bor, a smink, az étolaj, a gyertyaviasz vagy szószok eltávolítására. A takarítási guru szerint ezekkel a trükkökkel a ruhák, szőnyegek és asztalterítők úja foltmentesek lehetnek.
A makacs olajfoltok ruhára kerülése gyakori karácsonyi „baleset”, de Sarah szerint még a legmélyebb foltok is feloldhatók a megfelelő módszerrel, azonban érdemes még időben cselekedni.
Dörzsöld be a foltot mosószerrel vagy mosófolyadékkal, és amint csak tudod dobd be a mosógépbe a ruhájának ajánlott hőfokon. Szőnyegre vagy más, bolyhos szövetre kiömlött olaj esetén pedig önts szódabikarbónát a foltra, hogy az felszívja a nedvességet, majd hagyd rajra 5 perceg állani és porszívózd felemelni
– magyarázza a szakértő, majd még hozzáteszi:
Ezt követően dörzsöld be mosogatószerrel vagy mosószerrel az érintett területet, és súrold le, mielőtt vízzel leöblítenéd.
A gyertyák a karácsonyi asztalok népszerű ünnepi díszei, azonban azonban gyakran kellemetlen foltokat hagyhatnak az asztalterítőn vagy a szőnyegen.
Ruhák vagy terítők esetében Sarah azt javasolja, hogy először kaparjuk le a felesleges viaszt, majd egy hajszárítóval alacsony hőfokon olvasszuk meg a maradékot és tegyünk rá egy papírtörlőt, hogy az felszívja azt. Majd a még megmaradt foltot kezeljük valamilyen oldószerrel, például alkohollal.
Poliészter vagy farmer esetében használjunk jégkockát a viasz megkeményítéséhez, majd kaparjuk le és fagyassza le a ruhadarabot, mielőtt hővel vagy vasalóval eltávolítanánk a maradékot
– mondta.
Sarah szerint a szőnyegekre kiömlött viasz már nehezebb dió lehet, mivel a viasz a szőnyeg bolyhába süllyed. Azt tanácsolja, hogy ebben az esetben óvatosan kaparjuk le a felszíni viaszt egy vajkéssel, majd alacsony hőfokon egy vasalóval és egy ruhával lazítsuk azt fel, végül pedig itt is használjunk alkoholt.
A fapadlók esetében hajszárítóval olvasszuk fel a viaszt, majd száraz ruhával óvatosan töröljük le, végül pedig a felületet vízzel és ecetes oldattal tisztítsuk meg
– magyarázta.
Sokan esküsznek arra, hogy a fehérborral lehet a legjobban kiszedni a vörösborfoltokat a ruhákból, szőnyegekből vagy éppen a terítőkből, de Sarah szerint a szénsavas víz sokkal hatásosabb.
Öblítsük le a területet szénsavas vízzel, majd töröljük szárazra. Ezután jöhet valamilyen szőnyegtisztító, vagy ha ruháról van szó, akkor dobjuk azt a mosógépbe, kemény folteltávolítót alkalmazva
– mondta. A szakértő szerint ez azért egy nagyon jó megoldás, mert a szénsavtartalom megakadályozza, hogy a szőnyeg vagy a ruha szövet szálaiba telepedjen a vörösbor.
A különféle szószok és mártások is népszerűek az ünnepi asztalnál, így azok kifröccsenése/ömlése szinte borítékolható. Sarah szerint ezeknél a foltoknál érdemes mielőbb cselekedni.
Elmondta, hogy két konyhai alapanyag működik a legjobban a mártásfoltok ellen: az asztali só vagy a kukoricaliszt. A székértő szerint csak annyi dolgunk, hogy ha észlelünk egy foltot, akkor ezek valamelyikével beszórjuk, és várunk egy kicsit, hogy felszívják az olajat.
Ezt követően pedig kaparjuk le a már „szaftos” pasztát és dörzsöljük meg a foltot egy kis mosogatószerrel, majd dobjuk is egyből a mosógépbe magas hőfokra.
Ebben a buliszezonban a ruhák áldozatul eshetnek a sminkfoltoknak is, különösen akkor, amikor pár pohár karácsonyi vagy szilveszteri pezsgő után vetkőzni kezdünk.
Sarah szerint a ruhán lévő smink könnyen kezelhető, ha még időben felfedezzük, de a szőnyegről kiömlött kozmetikumok kiszedése azonban már nagyobb kihívást jelenthet.
A szőnyegfoltok esetében a területet tiszta, nedves ruhával tapogasd le, majd súrold le tiszta mosogatószerrel és egy kemény sörtéjű kefével. A ruhák esetében a micellás víz a kulcs – ugyanolyan hatékonyan szedi le a sminket a ruhákról, mint az arcodról
– mondta.
A karácsonyi díszeken és csomagolásokon található csillámpor az egész házat belepheti, és néha még hónapokkal később is találhatunk csillogó pöttyöket. Ettől azonban mostantól könnyedén megszabadulhatunk, Sarah-nak ugyanis van egy meglepő, ám annál hatékony ötlete a csillámok feltakarítására: z pedig nem más, mint a lufi.
A csillámpor feltakarításának megkönnyítése érdekében először amennyire csak tudjuk gyűjtsük össze egy területre a csillámporszemcséket, majd porszívózzuk fel, amit csak tudunk. Ekkor jöhet a varázslat: a maradék csillámporhoz ragadj meg egy lufit, fújd fel, hozz létre statikus feszültséget a szőnyeghez vagy a hajhoz dörzsölve, majd szimplán szedd fel vele a csillámokat. A végeredmény pedig a tiszta padló és így egy csillogó lufi lesz
– fejti ki.
A takarítási szakértő még hozzáteszi, ha ezek után is maradtak csillámok, akkor azokat egy szöszhenger segítségével könnyen felszedhetjük - írja a Daily Mail.