Létrehozva: 2023.11.04.

Szórj fahamut a diófa alá, zseniális ez a trükk!

Nagy kincs a kertben, vétek lenne kidobni! Sokan már régóta újrahasznosítják a kályhából kikerült fahamut; de tudtad, hogy a diófád is hálás lesz érte? Ezzel a trükkel bőségesebb és szebb lehet jövőre a diótermésed!

Ha kályhával fűtesz, érdemes összegyűjteni a fahamut, és a kertben felhasználni. Ugyanis telis-tele van olyan hasznos tápanyaggal, mint a kálium, kalcium, foszfor és magnézium. Javítja a talaj minőségét, kiváló táplálékforrás a növényeidnek – de a diófa alá nemcsak emiatt érdemes szórni, hanem azért is, mert elpusztítja a kórokozókat is. Többek között a dióburok-fúrólégy lárváit.

Iron,Bucket,With,Organic,Fertilizer.,With,Tools,For,Working,In
Nemcsak a konyhakertben, a diófa alatt is nagy segítség a fahamu! (Fotó: NordHelena/Shutterstock)

Ősszel bújnak el a talajba

A dióburok-fúrólegyet nem kell senkinek bemutatni, akinek van otthon diófája, most már hosszú évek óta teszi tönkre kisebb-nagyobb mértékben a diótermést. A fekete diót ugyan meg lehet menteni, de csak kis százaléka ehető, ezért a szakemberek hangsúlyozzák, hogy ősszel, a levél- és terméshullás után kell megkezdeni a védekezést a kártevő ellen, méghozzá a talaj fertőtlenítésével. Ugyanis a légy lárvái ilyenkor vermelnek be a talajba, innen fognak jövőre kikelni, és légyként lerakni a petéiket a zöld diószemek burkába (a másik időpont a védekezésre éppen ezért a legyek rajzása, amikor csapdázással tudod megtizedelni az állományt). A talaj fertőtlenítését azonban elvégezheted fahamuval is.

Így csináld:

Először is alaposan rakj rendet a fa alatt, ne maradjon alatta diólevél, hullott dió (pláne fekete). A diólevelet is lehet komposztálni, de a benne lévő csírázásgátló anyag, a juglon miatt egy év múlva használd majd csak fel. De kiterítheted a kerítés mellé is, így ott biztosan nem fog kinőni a gaz. Ezután ásd fel a földet a diófa körül; ezzel kiforgatod a lárvákat, így a fahamu és a fagy majd elintézi őket. Ezután pedig már nincs más dolgod, mint egész tavaszig szorgalmasan gyűjteni a fahamut, rendszeresen kiszórni a fa alá, és hagyni, hogy a lehulló csapadék bemossa a talajba. Arra figyelj, hogy minél egyenletesebben szórd ki, és egy-egy alkalommal legfeljebb 1-2 centiméter vastag legyen a hamutakaró. Jövőre sokkal kevesebb lesz a dióburok-fúrólégy, és így szebb lehet a termésed.

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek