tóth gabi
Érdemes nem csupán gyomnövényként tekinteni a csalánra, hiszen megmentheti a kerted, ha jól használod.
A legtöbben gyomnak tartják a csalánt, és irtják a kertből, ahogy csak tudják; ám túl azon, hogy hivatalosan is gyógynövénynek számít, mutatunk még egy okot, hogy miért ne dobd a komposztra! A nagy csalán ugyanis kiváló növényvédőszer-alapanyag, ha a biokertészkedés híve vagy, vagyis nem szeretnél vegyszereket használni a zöldségeidre, dísznövényeidre. Emellett folyékony trágyaként is hasznosíthatod. Mutatjuk, mi mindenre jó, és azt is, hogyan használd!
Készíts egy alaplevet
Hozzávalók:
Elkészítés: Tedd a csalánleveleket egy nagy hordóba vagy vödörbe, öntsd rá a vizet, és állítsd az egészet napos helyre. Hagyd néhány napig erjedni; erős, átható büdös szaga lesz, de ezt perlittel tudod enyhíteni. Fontos, hogy ne fedd le a vödröt, mert ha nem kap levegőt a folyadék, megakad az erjedési folyamat; viszont érdemes hálóval letakarni, hogy a madarak, háziállatok ne férjenek hozzá. Ha a lé már nem pezseg, le is szűrheted. Ezután aszerint hígítsd, hogy mire szeretnéd használni.
Gombák és rovarok ellen is hatásos
Ha rovarok ellen vetnéd be az oldatot, az alap csalánlevet hígítsd 1:5 arányban, vagyis egy rész csalánlevet önts fel öt rész vízzel. Szűrés után mehet a permetezőbe, és máris használhatod a növényeiden.
Levéltetvek ellen használd a csalánlevet nyáron 1-5 alkalommal úgy, hogy két kezelés között tarts 15 nap szünetet. Gyümölcsfáknál egészen érésig használhatod, de kezelheted vele a rózsádat, aranyesőt, káposztaféléket is. Bár bioszer, ennél is van élelmezés-egészségügyi várakozási idő: 7 nappal a permetezés után fogyaszthatod a csalánlével kezelt zöldségeket, gyümölcsöket. Ha atkák ellen használnád a csalánlevet, két kezelés között 2-3 hét szünetet tarts. Gombás fertőzések kezelésénél két permetezés között 7-15 nap szünetet kell tartani.
Folyékony trágyaként is kiváló
Ha tápoldatként szeretnéd használni a csalánlevet, hígítsd az alap oldatot a tízszeresére; ugyanez a hígítási arány, ha permetezővel, lombtrágyaként szeretnéd a növényeidre juttatni.
A csalánból készült kivonat olyan makro- és mikroelemeket tartalmaz, mint a kálium, nitrogén, magnézium és cink, de bőven ellátja a növényeidet vassal és rézzel is. Sokan azért szeretik inkább ezt használni, mert a műtrágyákkal ellentétben, nem terheli meg a talajt.