tóth gabi
A márványpoloskának hazánkban nincs természetes ellensége, ezért korlátok nélkül szaporodhattak. Eddig; most ugyanis magyar kutatók rájöttek a megoldásra, hogyan lehet megszabadulni tőlük...
Bár tavasszal ritkábban találkozhatunk velük, máris kezdenek megjelenni ezek a rovarok. Nyáron a kiskertben okoznak kárt a termésben, ősszel pedig tömegesen kezdenek a lakásokba vonulni a hideg elől. Bár a poloskák nem csípnek, a jelenlétük nagyon kellemetlen, ráadásul bűzfelhővel védekeznek, így nem is tanácsos lecsapni őket, ha a lakásba kerülnek. Mindenki igyekszik megszabadulni tőlük, rengeteg tipp és trükk van a neten, de a számuk csak nem akar megfogyatkozni. Magyar kutatók azonban úgy néz ki, rájöttek a megoldásra…
Az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatói egy olyan poloskacsapdát fejlesztettek ki, mely mesterséges hőforrással csalogatja magához ezeket a rovarokat. Az intézet kutatói által kifejlesztett, illatanyagos csapdákat már régóta alkalmazzák a növénytermesztésben, a fűtött csapdák ennek kiegészítései lehetnek; ugyanis akkor eredményesek, amikor a feromonos csapdák már nem hatékonyak. Ez azt jelenti, hogy így hosszabb ideig lehet védekezni a poloskák ellen, ami segíti a létszámuk gyérítését.
Köztudott, hogy a poloskák szeptemberben és októberben igyekeznek meleg, védett helyet keresni; az új csapdatípus erre alapszik, vagyis ezek a csapdák mesterséges hőforrással csalogatják magukhoz a poloskákat. A csapdákat október folyamán helyezték ki olyan helyekre, ahol a poloskák szeretnek telelni, és nagy egyedszámban gyülekeztek. Egy átlagos csapdázási napon, öt óra alatt a területen lévő poloskák körülbelül 13 százalékát csalogatták be a fűtött csapdákba a kutatók. Az új csapda nagy előnye, hogy környezetbarát, nem tartalmas toxikus anyagokat, és a lakosság is használhatja.