tóth gabi
Amilyen szép az igazi fenyő, olyan nagy gondot okoznak a lehullott tűlevelek karácsony után. Mutatunk néhány ötletet, hogyan tudod hasznosítani.
Semmivel nem összehasonlítható a valódi fenyőfa, de a lehullott tűlevelek mindenkinek feladják a leckét. Sokszor már egyetlen érintésre is több maréknyi hullik az asztalra, padlóra, az ember nem győzi összeszedni és kidobni. De nem csak a kukában landolhatnak, rengeteg dologra felhasználhatók a lehullott tűlevelek, mutatjuk.
1. Tökéletes gyújtós lehet belőle
Ha kályhával, kandallóval fűtesz, érdemes összegyűjteni a tűleveleket, és a begyújtásnál felhasználni. A fenyő kiválóan ég a gyanta miatt, de rendszeresen nem szabad tüzelni vele, hiszen lerakódásokat okoz a kályhacsőben, kéményben, és el is dugulhat a kémény. Ám ha begyújtáskor egy-egy marék tűlevelet a kandallóba dobsz, abból nem lesz probléma, sőt: nem csupán könnyebben kap lángra a gyújtós, de kellemes fenyőillatot is áraszt.
2. Készíts belőlük frissítő lábfürdőt
A fenyőfa tűlevelei erős antibakteriális hatással rendelkeznek, ezért nagyon hatásos szagtalanító lábfürdőt készíthetsz belőlük. Hiszen télen, a csizmaszezonban szinte mindenki küzd a kellemetlen szagokkal – ezekért pedig a lábfejen megtelepedő baktériumok a felelősek. Önts egy lavórba meleg vizet, majd szórj bele minél több tűlevelet. Ezután áztasd benne a lábad 10-15 percig. Nem csupán szagtalanít, de fel is frissíti a lábfejed.
3. Tedd félre tavaszra
A fenyőtűnek a kertben is nagy hasznát láthatod majd, így érdemes összegyűjteni karácsony után, és tavasszal elővenni. Egy kutatás során bebizonyosodott, hogy az áfonyától, egyéb bogyós gyümölcsöktől hatékonyan távol tartja a gyomokat a tűlevél, ezért érdemes tavasszal megszórni a földjüket. Arra figyelj azonban, hogy a fenyő savanyítja a talajt, ezért túl sokat ne tegyél olyan növények alá, amelyek savanyú talajon rosszul fejlődnek.
4. Használd a konyhában
Szagtalanító hatása miatt a konyhában is nagy segítséged lehet a fenyőtű, hiszen, ha például halat sütsz, az illata napokig megmaradhat a lakásban. A fenyő ebben segít: forralj fel egy lábasban vizet, dobj bele minél több tűlevelet egy kevés fahéjjal, és főzés közben hagyd, hogy áramoljon az illata. Nem elnyomja, hanem semlegesíti az ételszagot.