tóth gabi
Bár tavasszal is el tudod ültetni a palántákat, termés abban az évben csak sovány lesz rajta. Ezért érdemes inkább ősszel belefognod; szerencsére még nem csúsztál ki az időből...
Az eperszezonnak vége, már a folytontermők is csak mutatóban hoznak egy-két szemet. Az eper ültetése ősszel esedékes, ha bőséges termést szeretnél a következő évben. Bár semmi akadálya, hogy tavasszal kerüljenek a földbe a palánták, sokkal egészségesebbek és bővebb hozamúak lesznek, ha van idejük rendesen begyökeresedni és megerősödni. A köznyelvben csak epernek nevezett szamóca palántáit még lehet kapni a kertészetekben, de hanem akarsz venni, hanem a meglévő ágyásaidat szeretnéd áthelyezni, akkor is érdemes minél előbb nekifognod. Az eper ültetése ugyanis ősszel, szeptember első felében a leghatékonyabb. Mutatjuk, hogyan fogj hozzá, hogy jövőre ontsák a növények a friss, zamatos gyümölcsöt!
1. Jól válassz helyet nekik
Napos és világos helyen a legbőségesebb a szamócatermés; egy kevés félárnyék még nem probléma, de amikor kiválasztod az ágyások helyét, arra figyelj, hogy ne legyenek egész nap árnyékban a tövek. Hiszen nem csupán a fényhiány jelenthet problémát, de az is, hogy a nyirkos, árnyékos kertrészekben nagyobb az esély a gombafertőzésekre, a bogyók rothadására.
2. Gondosan készítsd elő a talajt
A szamóca a laza, tápanyagban gazdag talajon fejlődik a legszebben. Ültetés előtt jó mélyen forgasd át a földet, és alaposan, bőségesen trágyázd be. A szamóca ágyások ugyanis 3-4 évig egy helyben maradnak; nagy adag szervestrágyára lesz szükségük. A legjobb a marhatrágya: négyzetméterenként 10-15 kilót forgass az ágyásokba, egy ásónyomnyi mélységbe. Fontos, hogy érett trágyát használj, nehogy kiégesse a növények gyökereit.
3. Nem mindegy, hogyan ülteted
A szamóca érzékeny az ültetési mélységre: ha túl mélyre kerül, nem fog virágokat hozni, ha túlságosan magasra, akkor télen kifagyhat, kiszáradhat. Telepítéskor figyelj arra, hogy a szívlevelek mindig a talajfelszín fölé kerüljenek, a gyökérnyak pedig talajszintben legyen. Figyelj a tőtávolságra is: az eprek 40-50 centire legyenek egymástól.
4. Védd meg őket a fagytól
Az eper őszi ültetése azért fontos, mert ha szeptember elején a helyükre kerülnek, még van idejük ősszel megerősödni a télre. Ám ez nem jelenti azt, hogy ne kellene megvédened a frissen ültetett palántákat a hidegtől. Ültetés után azonnal takard le az ágyásokat szalmával, vagy a telej előkészítése után teríts le fekete fóliát.
5. Adj nekik bőven táplálékot
Fontos, hogy ültetés után rendszeresen kapjanak vizet, nem szabad, hogy kiszáradjanak, hiszen akkor nem fognak begyökeresedni. Viszont az eper túlöntözést sem szereti, hiszen a betömörödött talaj levegőtlen lesz, és ez kedvez a gombafertőzéseknek. Öntözéskor érdemes pótolni a tápanyagot is: a bőséges terméshez sok nitrogén, foszfor és kálium kell az epernek. A legjobb, ha szamócának való tápoldatot adsz nekik.