tóth gabi
Ha fával fűtesz, és nincs ötleted, mihez kezdj a hamuval, adunk néhány tippet. Sokkal több mindenre használható, mint gondolnád...
Nincs is jobb, mint lekuporodni a kandalló elé a hideg téli estéken egy bögre forró teával, és hallgatni a tűz pattogását. A hangulaton, no meg a jó kis melegen túl a fatüzelésnek még egy kellemes hatása van: az égéskor keletkező fahamu. Ásványi anyag tartalma miatt a kertben tesz jó szolgálatot, lúgos kémhatása miatt pedig a háztartásban. Akadnak, akik nem tudják, mit kezdjenek vele, és jobb híján elvitetik a kukásautóval – ami a régi időkben valóságos szentségtörés lett volna, hiszen nagyanyáink napi szinten használták a háztartásban. Mutatjuk, miért érdemes összegyűjtened!
Ha vízfolt került egy bútorodra, szórj rá fahamut, csepegtess rá némi olajat, és jó alaposan dörzsöld bele a keveréket egy ronggyal a fába. Olyan lesz, mint újkorában!
Nem csupán a bogrács lesz tőle fényes, de az evőeszközök, porcelán edények is. Használd ugyanúgy, mint a súrolóport: vagyis enyhén nedves ruhával dörzsöld be fahamuval az edények felületét, aztán töröld szárazra őket.
Kevesen tudják, hogy szagtalanítóként is jól működik, elég csak beszórni vele például a kellemetlen illatú kárpitot, vagy akár a macskaalmot.
A hamu tele van foszforral, káliummal és nyomelemekkel, amtiől jobban fejlődnek a növényeid. Télen szórj a szobanövények cserepeibe egy kevés fahamut, odakint pedig télire forgasd be a konyhakert földjébe, de tehetsz a rózsák alá is.
Ha krumplit vetsz, szórj a fészkekbe a vetőburgonya alá egy marék fahamut, így el fogják kerülni a lótetűk és a fonalférgek. Megelőzésképpen szórj a krumpli levelére egy keveset, így távol tartja a krumplibogarat is. De a káposztalégy, káposztalepke sem szereti, sőt, a levéltetvek ellen is hatásos.
Tégy tavasszal a fák törzse köré egy kevés fahamut; ezzel természetes nitrogéntrágyát adsz nekik. Lombhullás után pedig szórd be alaposan a fáid törzsét és a vastagabb ágakat vele: így elpusztulnak a pajzstetvek.
Télen a rágcsálók szeretnek behúzódni a sufnikba, fás kamrákba; ha a sarkokba teszel egy-egy kupaccal, távol tarthatod őket.
Csodálatos színt kapnak a megfakult fabútorok, kerítések, kerti házak, ha lekeféled őket forró hamulúggal. Ennek elkészítéséhez csak hamura és vízre lesz szükséged, amit 1:3 arányban főzz egy órát, majd leszűrés után már használhatod is. Óvatosan bánj vele, ugyanis erősen mérgező!
Ha jeges, lefagyott a járdád, szórj rá vékony rétegben fahamut. Nem fog csúszni az út, és a fahamu a talajt is javítja.
Fontos, hogy a szén hamuját soha nem használd fel, és a fahamut mindig száraz helyen tárold! Ha benedvesedik, akkor veszít a hatóanyagából…