Ebben a hónapban örökzöld növényeink nagy hangsúlyt kapnak, hiszen a kopaszodó növények közül előkerülnek, ilyenkor különösen jó rájuk nézni, és még dolgunk sincs vele. Sokaknak ez a legmozgalmasabb kertápolási hónap, de ne feledjük, hogy a mostani munkával sok időt és energiát takarítunk meg tavasszal. Miről kell a kertjét szeretőknek ősszel gondoskodniuk? Természetesen a télre való felkészülésről!
1. Lehullott levelek összegyűjtése – különösen a gyep és a kerti tó körül
A gyümölcsfák, -bokrok károsítóinak – főleg a kórokozóknak – jelentős része a lehullott, fertőzött leveleken telel át. De a fagyérzékeny fajokat takarjuk lombbal és gallyakkal.
Több lehetőségünk van a levelekkel kapcsolatban:
- a lehullott, fertőzött leveleket beforgatjuk, beássuk a talajba,
- az összegyűjtött leveleket elégetjük,
- lepermetezzük őket.
2. Az év utolsó fűnyírása
Ősszel a gyepen hetekig otthagyott levelek elveszik a fényt és könnyen száraz, barna foltok alakulhatnak ki, beindulhat a mohásodás. Utoljára novemberben érdemes füvet nyírni. Ilyenkor ne nyírjuk a füvet 4-5 cm-nél rövidebbre, mert a hosszabb fű jobban tudja hasznosítani a napfényt. A gyep így a gyomok és a moha támadásának is jobban ellenáll. Őszi gyeptrágya alkalmazása is javasolt. Az őszi trágyákra jellemző az alacsony nitrogéntartalom és a magas káliumtartalom. A megnövelt káliummennyiség megerősíti a füvet, és javítja ellenálló képességét a faggyal szemben. Ősszel ne használjunk hagyományos gyeptrágyákat, mivel ezek magas nitrogéntartalma miatt gyorsabban nő a fű, és így érzékenyebbé válik a faggyal szemben.
3. Évelők, bokrok, cserjék és a sövény visszametszése
Ha a cserjék sárgulásnak indulnak, lehajlanak az ágaik, vagy öregedni kezdenek, akkor ideje visszavágni őket. A növény ugyanis ilyenkor visszaszívja nedveit a gyökereibe. Ha nem vágjuk vissza, elhalhat. A lombjukat vesztett ribiszke- és köszmétebokrok vagy a birsbokrok ritkítómetszését is ilyenkor érdemes megtenni. A sövényeket utoljára ősszel kell visszavágni, hogy megelőzzük a korhadást a nedvesség felgyülemlése esetén. A lehullott faleveleket is el kell távolítani a sövényről azért, hogy elegendő friss levegőhöz és napfényhez jusson télen is, különben korhadásnak indulhat.
4. Ültessük el a gyümölcsfákat és cserjéket még a komoly fagyok előtt
Ültetés után ne öntözzük be őket, de kupacoljuk fel a talajt a tövüknél, hogy megvédjük a gyökeret a fagytól. Örökzöldeket már ne ültessünk, fagyérzékenységük miatt.
5. Virághagymák ültetése
Ősszel elültethetjük a hagymákat is, hogy tavasszal örömünket leljük ragyogó színű virágaikban. A tavasz hírnökeit a megfelelő helyre kell ültetni ahhoz, hogy jól fejlődjenek és virágozzanak. Tavasszal a legjobb a friss, nedves talaj, míg nyáron, az alvó időszakban a száraz és porózus talaj is megfelel. A hagymákat magasságuk két-háromszorosának megfelelő mélységbe kell ültetni.
6. Virágos növények felszedése, cserepesek beköltöztetése
Fokozatosan szedjük fel azokat a virágos növényeket – dáliát, kánnát, gladióluszt, gumós begóniát, stb. – , amik nem bírják a fagyot. A gumókat, hagymákat télire raktározzuk el, például egy jól levegőző ládában a pincébe.
7. Szobanövények beköltöztetése
A nyáron kint tartott cserepes növényeket vigyük be még a fagyok előtt, vagy tegyük őket védett helyre.A fűtött lakások száraz klímája nem kedvező az eredetileg trópusi, párás, félárnyékos, mérsékelten meleg környezetben élő szobanövények számára. Ezért aztán vagy sokat kell öntözgetni, permetezni, és a fűtést szabályozni növényeink számára, vagy, ha ez nem lehetséges, sárgulnak, foltosodnak, hullajtják leveleiket. Érdemes szobanövényeink számára a lakásban ablakszekrényt, klímaszekrényt építeni, ahol úgy szabályozhatjuk a hőmérsékletet és a páratartalmat, ahogy az a legkedvezőbb.
8. Ősszel nyugodt lelkiismerettel ültethetünk új növényeket is.
A tél beköszönte előtt ez az utolsó lehetőségünk arra, hogy némi színt csempésszünk a kertbe. A rózsák számára például az ősz az ideális ültetési idő, még az első talaj menti fagyok előtt.
9. Gondoskodjunk a téli énekesmadarakról!
A énekesmadarak számára rakjunk ki mesterséges fészekodúkat, és készítsünk minél több madáretetőt.Adjunk inkább olajos magvakat (legjobb a napraforgó), szalonnabőrkét, faggyút, nyershús cafatot nekik. Ma már előre elkészített madáreleség is kapható.