kulcsár edina
A legjobb mosószert vetetted be, a legillatosabb öblítõt, mégis büdösen emeled ki a ruhákat a gépbõl? Körbejártuk, mitõl kellemetlen a ruhák szaga mosás után, és hogy mit tehetsz ellene.
Minden háziasszony találkozott már a jelenséggel, amikor hiába minden illatos öblítő és csodamosószer, a ruhák a mosás után áporodott, bűzös szaggal kerülnek ki a gépből. Összeszedtük a lehetséges okokat és a házi praktikákat, mutatjuk, mire érdemes figyelned, ha nálad is gyakori ez a baj.
Akiknek a mosóvíz bűzelzáró szelepen keresztül távozik, érdemes gyanakodniuk arra, hogy a szelep elromlott, és a szennyvíz visszafolyik a gépbe. A legkönnyebben úgy győződhetsz meg erről, hogy a fali szennyvízelvezető helyett a kádba vezeted a mosóvizet – ha ezután nem lesznek büdösek a ruhák, fordulj vízszerelőhöz a szelep miatt.
Sokan megfeledkeznek róla, hogy a mosógépeket időszakonként tisztító mosással karban kell tartani: vagyis üresen, tisztító programon, vagy ha ilyen nincs, akkor kilencven fokos üresjárattal le kell egy mosást futtatni. A mosógép használati útmutatójában benne van, milyen gyakran kell tisztítani; általában félévente.
Penészgombák, baktériumok telepedhetnek meg a gépedben, ha mindig negyven fokon mosol, érdemes legalább az ágyneműket 60-80 vagy 90 fokon mosni. Pluszban mindig hagyd nyitva a mosógép ajtaját két mosás között, mert a benti nyirkos környezet nagyon kedvez a penészgombáknak.
A karbantartás része, hogy időnként kitisztítod a szűrőt. Ha eltömődik szösszel, hajszálakkal, akkor felgyülemlik a gépben a maradék víz, és megposhad – és mosásnál pedig bűzössé teszi a ruhákat.
Ha túl sok mosóport teszel az adagolóba, a gép nem tudja kiöblíteni, és ettől is lehet áporodott szaga a ruháidnak.
Nem véletlen adják meg a gyártók, hány kiló ruhát moshatsz a gépedben: ha túl sokat teszel bele, nem tudja rendesen kimosni a ruhákat, és maradhat büdös szaguk. Arról nem is beszélve, hogy ha rendszeresen túltöltöd, egy idő után tönkre is mehet.
Van, hogy minden utasítást betartasz, és minden praktikát kipróbáltál, a ruhák mégis büdösen kerülnek ki a gépből. Érdemes ilyenkor mosógépszerelőt hívni, hiszen lehetséges, hogy valami eltömődött a gépben – például egy háziasszony arról számolt be, hogy valahova bekerült egy ruha, ahova nem kellett volna.
Permetezd be mosás előtt a dohos szagú ruhákat szódabikarbóna és víz keverékével, majd normál programon mosd ki őket. Ha kimondottan penészes szagot érzel rajtuk, akkor tegyél ecetet a következő mosáshoz.