kulcsár edina
Ideje elültetni az epret, ha a saját termésedet szeretnéd enni. De hogyan fogj hozzá? Hova és mikor kerüljön a palánta? Milyen talajt szeret, mit kell tenned, hogy bõséges termést hozzon? Minden kérdésedre választ adunk!
Az eper nagyon egészséges: több C-vitamint van benne, mint a citromban vagy a narancsban, de tartalmaz bőségesen A-, E-, K-vitamint is. Kálium és vasszintje pedig fontos a vérképzésben és a vérnyomás szabályozásában. Meg az se mellékes, hogy eszméletlenül finom sütiket, fagyikat, lekvárokat készíthetsz belőle. Azonban sokszor horror, hogy mennyibe kerül: tavaly az ezer forintot is meghaladta egy kiló ára, így ha esetleg azon törnéd a fejed, hogyan tudnál otthon termeszteni, megmutatjuk, hogyan érdemes hozzákezdened.
Választhatsz egyszertermő vagy folytontermő palántát: előbbi késő tavasztól kora nyárig ajándékoz meg bőséges terméssel, utóbbi egyszerre keveset ad, de azt tavasztól őszig, és összességében nagyon sok gyümölcsöt szüretelhetsz.
Ezek közül bármelyikbe lehet, sőt: ha nincs kerted, akár a balkonra is ültethetsz cserépben, kaspóban. Ha cserépbe vagy ládába ülteted, arra kell figyelned, hogy tápanyagban gazdag virágföldbe kerüljön. És ez még nem elég: a virágföld nagyjából két hónapra elegendő tápanyagot tartalmaz, utána tápoldatoznod kell a növénykéket. És ezzel azt is elárultuk, hogy az epernek nagy a tápanyagigénye, ha a kertbe ülteted, erre akkor is figyelned kell.
A trágyázott, tápanyagban gazdag föld mellett a bőséges terméshez elengedhetetlen a nedves talaj, és a folyamatos napfény. Száraz időszakban rendszeresen öntöznöd kell a növényeidet, de arra ügyelj, hogy csak a tövére kerüljön víz, mert a gyümölcs és a levél egyaránt hajlamos a gombás megbetegedésekre, ha túl sok vizet kap. Nagyon fontos, hogy ne ültesd olyan helyre, ahol az elmúlt három évben paprikát, krumplit, paradicsomot, padlizsánt vagy málnát termesztettél, mert ezek a növények hordozhatnak az eperre veszélyes gombákat, amikkel fertőzött lehet a helyükön a talaj.
Az ültetéssel várd meg, míg a talaj átmelegszik – ez május eleje szokott lenni.
Ha nem tápanyagban gazdag a talaj, ültetés előtt néhány héttel forgass az eper leendő helyébe érett komposztot vagy istállótrágyát. Ha nem akarsz sokat gazolni, érdemes letakarni a talajt: ezt megteheted szalmával, talajtakaró fóliával vagy agrotextillel. Ha fóliával takarsz, a palántáknak lyukat kell vágnod rajta. Előnye a gyomok távoltartása mellett, hogy sokkal lassabban szárad ki a talaj, és ha egy alapos esőzés eláztatja a kertedet, nem lesznek sárosak az epreid.
Az epreket 30-40 centis távolságra érdemes ültetni, mert nagyon gyorsan fejlődnek a növények, kell nekik a hely. A palántákat ne ültesd túl mélyre; az ideális, ha pont olyan mélységet választasz, ahogyan a cserépben voltak. Miközben előkészíted az ágyásokat, áztasd a növénykék gyökereit vízbe. Sorokba ültesd majd őket, amik között 120 centit hagyj.
Az epernek sok vízre van szüksége, de soha nem szabad a leveleket és a gyümölcsöket öntözni; mindig csak a tövére kerüljön a víz. Fontos, hogy az elhalt levélkéket rendszeresen távolítsd el, és az indákat is ritkítsd: egy-egy növény tövén elég, ha kettőt hagysz meg.
Az eperről fontos tudnod, hogy nem utóérő, vagyis nem fog bepirosodni leszedés után, mint a paradicsom: ezért csak azokat a szemeket szedd le, amik minden oldalukon szép pirosak. Fontos, hogy ne korán reggel szüretelj, mert akkor még nedvesek a növények. Mindig a zöld kocsánnyal együtt szedd le őket, és vigyázz, hogy ne nyomd össze a szemeket! Az eper fagyasztható, így ha nem akarod rögtön feldolgozni a bőséges termést (vagy megenni), fagyasztásálló zacskóban, feldolgozás után hónapokig eláll a mélyhűtőben.
Nem is hinnéd, micsoda pusztítást képesek végezni az énekesmadarak a kertedben: akár az egész termésedet megehetik, hiszen számukra az eperágyásaid bőséges éléskamrák, így csapatostul fognak rájárni. Ha észreveszed, hogy dézsmálják a termésed, szerezz be hálót, amit az ágyások fölé kifeszítve védekezhetsz a madarak ellen.