Marics Peti
A kóla sajnos nem túl egészséges, viszont nagyszerûen felhasználható a háztartásban. Mutatjuk is, mi mindenre lehet jó, ha mégiscsak kéznél lenne otthon.
A kóla remekül leszedi a zsíros maszatokat a szemüvegről. Kend össze kólával a lencsét, majd öblítsd le vízzel, végül pedig töröld át szemüvegtisztító kendővel.
A kólában levő savak feloldják a vízkövet és a többi szennyeződést. Öntsd a kólát a vécébe, hagyd állni legalább egy órát, majd súrold át vécékefével, és öblítsd le.
A kólában szénsav és foszforsav van, amely gyorsan kiszedi a vér- és zsírfoltokat a ruháidból. Egyszerűen öntsd a mosógépbe a szokásos mosószered mellé.
A kóla savtartalma arra is képes, hogy a régi fémtárgyakról, például a régi fémpénzekről eltüntesse az oxidáció nyomait. Tedd az érméket egy tálba, öntsd rá a kólát, és hagyd így pár órán keresztül. Néha forgasd meg az érméket, hogy mindenütt érje őket a kóla.
Ha beszorult egy rozsdás csavar, önts rá kólát, kopogtasd meg, hogy a résekbe is be tudjon folyni az ital, majd pár perc múlva próbáld újra kicsavarni.
Önts kólát az odaégett foltokra, hagyd állni, majd súrold tisztára a serpenyőt.
A darázs és a lódarázs mérge lúgos kémhatású, így a savas kémhatású ellenszerek a legjobbak a csípésre, például az ecet vagy a kóla. A méhméreg ezzel szemben savas kémhatású, így arra a szódabikarbóna a legjobb.
Az olcsóbb húsokat pácold kólában legalább 30 percig, mielőtt megsütnéd, így sokkal puhábbak lesznek.
Önts az olajfoltra egy-két doboz szoba-hőmérsékletű kólát, és hagyd állni egész éjszaka. Végül ócska törölközőkkel itasd fel a foltot, mielőtt teljesen leöblítenéd.