Létrehozva: 2017.11.12.

Soha többé ne dobd ki a kertben lehullott falevelet! Értékes lehet

Tele a kerted lehullott falevéllel, nem gyõzöd gereblyézni, zacskózni, kidobálni? Titokban még az elégetését is fontolgatod? Ne tedd! Sokkal jobbat mutatunk!

A kertedet vastagon takarja a lehullott levélszőnyeg?

Hiába takarítod el, másnap ismét terítve van mindenütt?

Kidobod? Elégeted? Kár.

Ne szabadulj meg attól, ami hasznodra válhat. A levelek értékes szerves anyagokat tartalmaznak.

Kiváló trágya

A lehullott levél kitűnő és főleg ingyen trágya. Elbomlik, táplálja a kertedet. Vannak persze növények, amelyek levele nem alkalmas a trágyázásra. Ezek: a dió, a vadgesztenye. E kettő olyan vegyületet tartalmaz, amely meggátolja, hogy a földben élő mikroorganizmusok szaporodjanak. Márpedig ezek nélkül nem „élő” a föld.

Komposzt

Levágott fűvel, konyhai maradékokkal keverve készíts belőle komposztot, és a már tápanyagdús termőfölddé vált humuszt szórd a kertbe. Ha véletlenül kevés dió- vagy vadgesztenyelevél belepotyog a komposztba, az nem tragédia. 10-15 % arányban még nem tesz kárt.

Talajtakaró

A falevél mulcsnak is kiváló. Ha a virágágyak, a veteményeskert növényei körül betakarod a földet, nem jutnak napfényhez, és nem kelnek ki a gyomok.

Kiszórás előtt érdemes összezúzni a leveleket. A talajtakaró réteg ne legyen vastagabb 5-7 cm-nél.

Helyben beásni

Ha nem akarsz komposztálással foglalkozni, akkor helyben, a növények körül is beáshatod a lehullott avart. Elrothad, értékes tápanyaggá bomlik. A rothadást gyorsíthatod nitrogént tartalmazó istállótrágyával.

Falevelek a gyepen

Rendszeresen gereblyézd össze a lehullott leveleket. Rajtahagyva elrothasztják a füvet:

Másik megoldás: menj át néhányszor az avarral teli gyepen a fűnyíróval. Elaprítja a leveleket, és szét is szórja. Az apríték megvédi a gyepet a fagytól, és táplálja is bomlás közben.

Fagyvédelem

A leveleket a lehullott ágakkal összekeverve kupacold a rózsák, a fák, a bokrok tövébe. Megvédi őket a keményebb fagyoktól is.

Tartalék

Néhány zsáknyi falevelet tartalékolj tavaszra. A megbarnult levelek szerves anyagokban rendkívül gazdagok. A tavaszi komposztba más növényi anyagokkal rétegezve adagold.

Alom

Tartasz kecskét? A nyár, a tölgy és más fák levele is kiváló alomként szolgál a kecske, a juh és egyéb állatok alá. A késő őszi időkben kiválthatod vele a drága szalmát. Mivel a nedvszívó hatása elmarad a szalmáétól, gyakrabban kell cserélni.

Téli búvóhely

Az avar egy részét húzd a bokrok alá. A kettős védelem a téli fagyban biztonságos búvóhelyet nyújt a téli álmot alvó sündisznónak, békának, gyíkoknak.

Örülni is szabad!

A kutyák felszabadult örömmel bújócskáznak a falevélkupacokban.

A gyerekek is imádnak játszani vele! Utána pedig szívesen segítenek a gereblyézésben.

Hasznosnak, ügyesnek érezhetik magukat, és végre nem a szobában, a tévé elé befészkelve töltik a szabad idejüket.

Õseink minden természetes anyagot felhasználtak maguk körül. Tanuljunk tőlük, és segítsük földünk egészséges működését.

Falevelek elégetése

Ez a legrosszabb megoldás mindenki számára! Egyrészt nem használod fel, amit lehetne, másrészt szennyezed a levegőt. A nedves falevél rosszul ég. Rengeteg korom, por és más égéstermék jut a levegőbe, amely a tüdőbe jutva komoly légzőszervi problémákat okoz. A füstben található káros vegyi anyagok roncsolják a vért, és rákos megbetegedést idéznek elő.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek