tóth gabi
Megérkezett az õsz és a hûvös idõ. A nappalok fokozatosan rövidebbek lesznek. A kertben azonban ilyenkor is rengeteg a teendõ. Mutatjuk, mit kell feltétlenül megcsinálnod még a tél beállta elõtt!
Sokan úgy gondolják, hogy az ősz az elmúlásról szól. A kertészek, a növények kedvelői inkább szívesebben nevezik a tavasz előjátékának, nem az elmúlás, hanem az újrakezdés időszakának. Valóban sok a teendő ilyenkor, ha szeretnénk, hogy a tavasz beköszöntével meseszép és élettel teli legyen a kertünk.
Ilyenkor javarészt még a termények betakarításával, a fagyérzékeny növények tárolásával, falevelek eltüntetésével foglalkozunk, de sok feladat már inkább a tavaszt szolgálja.
Eljött az ideje, hogy leszedjük a körtét, a birsalmát, a szőlőt, a szilvát, a diót, és betakarítsuk a répát, fehérrépát és a vöröshagymát. Mindezek téli tárolását fagymentes, jól szellőztethető helyiségben kell megoldani. Amíg az idő nem fordul hidegebbre, addig a gyümölcsöt legalább kéthetenként át kell válogatni, mert a penészes, rothadásnak indult gyümölcs megfertőzheti a többit. A diót és a hagymát, ha van rá lehetőségünk, érdemes a padláson, vékonyan kiterítve tárolni.
Vidéken és manapság már a városokban nagy hagyománya van a gyümölcsök befőzésének. Igazai ceremónia ilyenkor ősszel a szilvalekvár főzés a káposzta savanyítása. A fáradságos munka gyümölcse télen igazi kincs lesz.
Ha tavasszal szeretnénk szép gyepet telepíteni, akkor most egyengessük el a talajt, trágyázzunk és a gyomos területeken pedig végezzünk vegyszeres gyomirtást. A magok elvetését hagyjuk márciusra, a most elszórt fű már nem tudna annyira megerősödni, hogy elviselje a fagyokat.
Ahhoz, hogy kora tavasszal már gyönyörködhessünk a meseszép virágokban, a hagymás növényeket el kell ültetnünk. Keressünk nekik ideális helyet és magasságuk két-háromszorosának megfelelő mélységbe helyezzük őket, csúccsal felfelé, majd takarjuk be őket földdel.
A cserjék sárgulni kezdenek, és ha nem vágjuk vissza őket, elhalhatnak, mert a nedvességet visszaszívják a gyökereikbe. Fajtától függ, de általában a méretük negyedére kell őket visszavágni. A lombos sövényeket csak annyira vágjuk vissza, hogy ne keletkezzenek lyukak, mivel ezek a tél során nem nőnek be, és a sövény csupasznak tűnik majd.
A nyári hagymákat ássuk ki és tároljuk szakszerűen. A cserepes növényeket pedig telepítsük át téli, védett helyükre. Az ágyasokat és a fagyérzékeny növényeket októberben takarjuk be rőzsével vagy levelekkel.