tóth gabi
Idén ne hagyd, hogy tönkremenjen a páfrányod! Nem igényel különösebb gondozást, csak a párásításra kell odafigyelned, fõleg a fûtés miatt. Ha van egy kis ablaka a fürdõszobádnak, költöztesd oda. Úgy még kevesebb gondod lesz vele.
A páfrány eredetileg dzsungellakó növény. A párás, meleg klímát kedveli. Sajnos nem a lakótelepi lakásokban érzi magát a legjobban.
Különösen a fűtésszezon beindulása viseli meg.
Ilyenkor leveleit gyakran elszáradva lehullajtja.
A páfrányok legtöbb fajtája erdei aljnövény. A félárnyékos helyet szokták meg. Nyugodtan tedd a fürdőszobába. Ott hűvösebb, párásabb a levegő, és a növényt a félhomály sem zavarja.
Érzékeny pont a páfrányok számára: a túlöntözés és a kiszáradás is árthat nekik.
Télen ritkábban, kevesebb vízzel öntözd.
Két alkalom között hagyd, hogy kiszáradjon a földje.
A páratartalom a legkritikusabb pontja a páfrányok gondozásának.
1. Permetezés: A leveleit rendszeresen permetezd. A kézi vagy gépi párásításra használt víz szobahőmérsékletű legyen és mészmentes.
2. Kavicságy: Télen emellett állítsd kavicsos vízágyba. Egy nagy tálcába hordj kavicsot, agyaggranulátumot és murvát. Töltsd föl vízzel, és erre állítsd a növényt, tálcástól. A páfrány saját tálcájában soha ne álljon felgyülemlett víz.
Tipp:
A kavicsok könnyen algásodnak. Takarítsd rendszeresen a kavicságyat. Ha pár faszenet rejtesz a kavicsok közé, magukba szívják az esetleges kellemetlen szagokat.
3. Zuhany: Akár naponta lezuhanyozhatod, meg fogja hálálni. A víz csak a leveleket érje, a földjét ne. Zuhanyozás után várd meg, míg a víz lecsepeg a levelekről.
Ilyenkor télen már nem kell tápoldatozni a növényt.
Mivel az aljnövényzet közé tartozik, a legkellemesebb számára a 18-20 Celsius-fokos helyiség.
Télen a kissé hűvösebb, 10-15 fokos hőmérséklet az ideális számára.
Itt a páratartalom könnyebben pótolható.