tóth gabi
Nincs pénzed a fürdõszoba teljes felújítására? Legalább a padlót varázsold újjá! Kevés pénzbõl is lélegzetelállító hatást érhetsz el. Csak egy kis ügyesség és türelem kell hozzá.
Elavult a fürdőszobád, idejét múlt, unalmas a csempe színe is? Sajnos pillanatnyilag nincs rá több millió forintod, hogy az egész fürdőt felújítsd? Azért mégis kezdj vele valamit: legalább a padlócsempét fesd át! A teljes helyiség megváltozik tőle, és friss, tiszta, ápolt hatású lesz. És ami a legfontosabb: pár ezer forintból megúszod. Most nem egy egyszínű átfestést, hanem stencilező technikát mutatunk. Ez azt jelenti, hogy
egy sablont a felületre téve, befestve, mintákat viszel fel az alapra.
Menj el egy dekor boltba, és válaszd ki a legjobban tetsző mintát.
A legelső lépés az alapos takarítás. A legkisebb szemétmaradvány is átüt a festéken. Takaríts, portalaníts, majd hagyd tökéletesen megszáradni a helyiséget.
Alapozó rétegként kenj fel 2 réteg krétafestéket (chalk paint). A stenciles minta akkor érvényesül a legjobban, ha az alapozó festés fehér, de legalábbis világos színű.
Maszkoló szalaggal (vagy festőszalag) rögzítsd a sablont a padlóra. Ez megakadályozza, hogy elmozduljon a minta.
A festéket ecsettel, hengerrel vagy szivaccsal is felviheted. Minél kevesebb festéket használsz, annál biztosabb, hogy a festék nem folyik be a sablon alá, és a motívumok élei tiszták, élesek lesznek. (A takarékos festékhasználatnál nem kell minden áthelyezés előtt letisztítani a sablon hátoldalát).
Bármilyen akrilfesték megfelelő, de a legminőségibb az Annie chalk paint. A dekoratív hatás érdekében világos alapon sötét festék a legszebb. Fekete vagy sötétkék mutat a legjobban.
Az ecsettel tudod elérni a legszebb hatást. Lassan, körkörös mozdulatokkal, óvatosan vidd fel a festéket. Festés közben szinte maradjon száraz az ecset. Közepes méretű, kb. 5 cm-es, szintetikus ecsetet használj. A kicsi ecsettel túlságosan pepecselő lenne a munka, a naggyal pedig nem lehet precíz munkát végezni.
A kisebb festéshibákat még frissiben tüntesd el. Ha valahol nem fogta be a festék, pici ecsettel, szabad kézzel befestve pótold.
Ha már végigmentél az egész helyiségen, és eltávolítottad a festőszalagokat is, itt az ideje, hogy olaj bázisú védőréteggel fesd be a padlót. Poliuretán fedőfestéket használj! A jó szellőzés érdekében állíts be egy ventilátort. Különösen a fürdőszobában érdemes 4 réteget felkenni. A rétegek között a száradás idő 12 óra. Ezután a kifröccsenő víz sem fogja tönkretenni a padlófestést.
1. A stencil hátoldalát minden használat után ellenőrizd, nem lett-e festékes. Ha igen, le kell tisztítani, hogy ne vigyen fel festéket oda, ahová nem akarsz.
2. Kerüld a stencil „megtörését”.
3. Mielőtt hozzáállsz, kísérletezz egy maradék csempén. Gyakorold kicsit a stencilezés technikáját.
Keress az ízlésednek megfelelő és a lakás többi részéhez illő mintát.