kulcsár edina
Nincs szép kert orgona nélkül! Ám ahhoz, hogy tavasszal virágba boruljon, egész évben oda kell rá figyelni.
Először is a vizet! Nagyon megszenvedi a nyári szárazságot. Mivel a gyökere nem hatol mélyre, a felszín közelében keresi a vizet. A szomszédságában nem marad meg semmi, mert mohón elszívja az összes nedvességet a környezetéből.
Köves domboldalakon is megtelepszik, sőt még az építkezési hulladékkal feltöltött területeken is megmarad. Leginkább a meszes, agyagos talajt szereti.
Napimádó! Árnyékban, napfény nélkül megtagadja a virágzást. Ám ha legalább néhány órán át fürödhet a napsugarakban, meghálálja. Hideg talajú, magas vízállású helyre ne ültesd.
Bizony: tépni kell! Amikor hosszabb-rövidebb szárral levágod vagy letöröd az orgona virágát, tulajdonképpen metszed is. Ezzel felfrissíted a bokrot. Az elvirágzás után a megmaradt száraz virágokat is le kell mindig vágni. Ha rajta maradnak a bokron, akkor nem csak elcsúfítják a növényt, de elkezdődik egy folyamat is, a magok beérlelése. Ez annyira megterheli a növényt, olyan sok energiát veszít ezáltal, hogy a következő évben már sokkal kevesebb virágot hoz. A bokor tetején a túl magasra nőtt, egyenes hajtásokat is vágd le.
Az orgonabokor ágai villás elágazásúak. Metszéskor minden villa egyik ágát metszd rövidre (két rügypárra), a másikat hagyd hosszabbra. A hosszabbak hozzák majd a következő évben a virágot, míg a rövidebbek a hajtást, azaz csak leveleket. A következő évben fordítva metszd: amelyiket most rövidre vágtad, azt hagyd hosszabbra.
Az öreg, elburjánzott bokor már alig hoz virágot, az is satnya, ritkás. Távolítsd el a sarjakat, vágd tövig a beteg, sérült ágakat. Ritkítsd szellőssé a bokrot. A földből kinövő vadhajtásokat is vágd le.
A legéletképesebbek a ceruza vastagságú ágak. A vékonyabb, sok elágazású ágaktól szabadítsd meg a bokrot. A növény sokkal életerősebb lesz.
Szerves vagy akár szervetlen trágyát is szórhatsz az orgona alá. Az orgona tövét ez után takard be mulccsal. Így jobban meg tudja őrizni a nedvességet.
1. Vágd le ferdén a szára végét, hogy nagyobb felületen szívhassa magába a vizet.
2. Ugyanezért, nagyon éles késsel hasítsd fel hosszában kb. öt centiméternyire a szár végét.
3. Minden nap adj neki friss vizet!