tóth gabi
A hûtõ elsõdleges feladata az, hogy a hûtéssel lelassítsa vagy megelõzze az élelmiszerekben levõ baktériumok elszaporodását, és ezzel tovább eltarthatóvá tegye az ételeket. Ám ha nem vigyázol, mégiscsak beindulhat a baktériumok szaporodása, és elronthatod a gyomrod. Megmutatjuk, hogy ehelyett hogyan legyen a hûtõd igazán egészséges.
A nyers húsokat soha ne tedd a felső polcokra, mivel lé csöpöghet ki belőlük, beszennyezve a többi ételt. A felső polcok ráadásul mindig valamivel melegebbek, mint az alsók. A nyers húst, ha nem teszed a mélyhűtőbe, vagy már kiolvasztottad, tedd műanyag zacskóba, majd egy tálba vagy lábasba, és a hűtőszekrény legalsó részében tárold.
Lehet, hogy neked megnyugtató a telepakolt hűtő látványa, ám egy mikrobiológusnak aligha volna az. A hideg levegőnek ugyanis szabadon kell keringenie a hűtőben ahhoz, hogy a baktériumok ne szaporodjanak el benne. Ráadásul a dugig pakolt hűtőben nehéz beazonosítani, mi az, ami friss, és mi az, ami már hetek-hónapok óta bent van.
Mikor ellenőrizted utoljára a hűtőd hőmérsékletét? Vigyázz, a baktériumok 4 Celsius-fok fölött már képesek a szaporodásra, vagyis a legjobb, ha efölé nem mész, a fagyasztó hőmérséklete pedig -17 Celsius-fok alatt marad. Arra is érdemes ügyelni, hogy ne tartsd sokáig nyitva a hűtő ajtaját, ne merengj sokat azon, mit is szeretnél enni, mivel ez emeli a benti hőmérsékletet – különösen nyáron, amikor kint nagyon meleg van.
A zöldségeket és a gyümölcsöket csak akkor mosd meg, amikor fel is használod őket (a baktériumok nagyon szeretik a nedves közeget), és tárold őket külön. Egyes gyümölcsök ugyanis etiléngázt bocsátanak ki, amely gyorsítja bizonyos zöldségfélék romlását.
Nagyon praktikusak a hűtő ajtajában kialakított kis tárolók, ám a szakértők szerint nem igazán érdemes itt tárolni a tojást, mert itt – különösen, ha gyakran nyitogatod a hűtőt – túl meleg van. Inkább hagyd benne a tojásokat az eredeti dobozukban, és tedd a polcra.
Nem itta meg a gyerek a tejet, de nem akarod kiönteni, ezért inkább visszatöltenéd a dobozba? Ne tedd! Ki tudja, mi minden került bele, amíg a pohárban volt, és a többi tej is tönkremenne tőle. Inkább tölts eleve kevesebbet, a maradéktól pedig szabadulj meg. A dobozból inni sem szép dolog, mivel az emberek szájáról sok kórokozó rátapadhat a tejesdobozra.
Kevesen vannak, akiknek a hűtőtakarítás a kedvenc házimunkájuk, mégis érdemes gyakran felvenni a teendőlistára. Ahol ételek vannak, ott baktériumok is vannak, így érdemes ezt a helyet is rendszeresen, akár hetente takarítani – főleg ott, ahol a zöldségeket, vagy a húst tárolod. Használj forró, szappanos vagy ecetes vizet, és a külső hűtőrácsot is porszívózd le, hogy ne fogyasszon a készülék a szükségesnél több energiát.