kulcsár edina
Antikold hamulúggal a fakerítésedet, a faház léceit! És még mennyi mindenre jó a fahamu...
Az ölelgetni való kályhának és a romantikus érzéseket előhívó kandallónak nem csak a melegét élvezheted, hanem a hamuját a háztartásban is sok mindenre felhasználhatod. A fahamu értékes ásványi anyagokat tartalmaz. Erősen lúgos kémhatású, pH-értéke 10 és 13 között lehet, az elégetett fa fajtájától függően. Az akác például kevésbé lúgos.
Remek súrolószer. A bográcsot, de akár evőeszközöket, üvegpoharakat, porcelántárgyakat, az elszennyeződött zománcos edényeket is kisúrolhatod vele. Utána bő vízzel öblítsd le, majd töröld szárazra. Csillogóan tiszták lesznek.
Forró hamulúggal keféld le a fakerítést, a faház léceit. Megszünteti a csúnya, szürkés árnyalatot, szép sárgás barna, antikos színű lesz tőle. Pár évente érdemes megismételni ezt az eljárást.
Hamulúg készítése: fahamut és vizet 1:3 arányban főzz egy óráig, majd szűrd le. Töltsd üvegbe, és címkézd fel. Vigyázat, mérgező! Ezt is jelezd, és tedd gyermekek számára elérhetetlen helyre.
Jegesek, csúszósak most az utak. Tudod, hogy a sózás árt a környezetnek. Szórj rá inkább homokot vagy fahamut. Remek csúszásgátló, és még javítja is a talajt gazdag ásványi anyag tartalmával.
Ha nem szeretnél műtrágyát használni, érdemes fahamuval beszórni a talajt. Tele van foszforral, káliummal, nyomelemekkel (vas, magnézium, bór), igazi biotápszer. Ilyenkor, télen van a legkedvezőbb időszak a talaj behamuzására. A palántázott növényekre a legjobb, de a káliumban gazdag talajt kedveli a szőlő, a paradicsom, a bab, a borsó, a spenót, a fokhagyma is. A sárgarépa, a saláta, a hagyma nem hálás, ha túladagolod a hamut.
Nem csak táplálja a talajt, de védi is a növényeket a fagytól, ha körülöttük a földet vékonyan beszórod fahamuval.
1. Csigariasztónak szórd az ágyások közötti útra.
2. Krumplibogarak ellen hintsd meg a töveket. Csak megelőzésként hasznos, ha már elárasztották a növényt a bogarak, reménytelen.
3. A káposztalégy, a káposztalepke sem szereti. Elriasztásukra vékonyan szórd meg fahamuval a növényt.
4. Biztos szer az egyébként nehezen elpusztítható pajzstetvek, levéltetvek ellen. Szórd be a fertőzött lombot, leveleket, vagy lombhullás után a fák törzsét, vastag ágait.
1. Háziállatokból kiűzheted a bolhákat, tetveket, kullancsot: készíts kenhető masszát ecettel kevert fahamuból, és dörzsöld be a szőrüket, bőrüket.
2. Patkány, egér, csótány távoltartására, elriasztására szórj hamut a pince, alagsor, sufni sarkaiba.
3. Hangyaboly megszüntetésére közvetlenül a bolyba szórd a hamut. Sürgősen el fognak költözni a nem szívesen látott rovarok.
Tipp:
A szén hamuját ne használd fel, mert koszol. A kertben se, mert káros toxinokat (pl. nehézfémek) tartalmaz.
A fahamut száraz körülmények között tárold. Nedvesség ne érje, mert veszít hatóanyagából.