kulcsár edina
Bevásároltál, de nem tudsz azonnal hazamenni? De vajon meddig tárolhatod a kocsiban az élelmiszereket, és hogyan akadályozhatod meg, hogy megromoljanak?
Egy forróbb nyári napon akár 70 Celsius-fokig is felmehet a hőmérséklet a kocsiban – nem véletlen, hogy sem gyereket, sem állatot nem szabad egy percre sem az autóban hagyni. De mi van azokkal az élelmiszerekkel, amelyeket megveszel a szupermarketben, és nem tudsz azonnal, rohamtempóban hazavinni?
Képzeld el, hogy egy napon hagyott fémdobozban tárolod az élelmiszereidet: körülbelül ez történik, ha az autóban vannak a kaják. Vagyis minél melegebb van, annál rövidebb időt érdemes az autóban tölteniük. Ha kell, inkább szervezd át a napodat, de mindenképp a bevásárlást hagyd utoljára, hogy azután már ne kelljen máshol megállnod. A meleg ugyanis ideális környezetet teremt a baktériumok szaporodásához, azt pedig senki sem szeretné.
Már a szupermarketben is tervezz és szervezz okosan: a tejtermékeket és a húst, valamint a mélyhűtött árut pakold utoljára a bevásárlókocsiba, hogy a lehető legkevesebb időt töltsék a hűtőn kívül. Fizetés után azonnal tedd őket jégakkuval felszerelt hűtőtáskába, de ha van otthon autós hűtőládád, vagy elektromos hűtőtáskád, azt is érdemes magaddal vinni a boltba. Lehetőleg ne szakadjon meg a hűtési lánc, vagyis a romlandó áruknak esélyük se legyen felmelegedni.
Ha nem hűtőtáskába pakolsz, tedd a kaját az utastérbe, mert ott még légkondi nélkül is hűvösebb van, mint a csomagtartóban. Otthon pedig azonnal rakd át a hűtőbe, ami hűtést igényel. A nyári melegben jobb, ha egy kicsit elővigyázatosabb vagy – az ételmérgezés nem könnyű menet!