Létrehozva: 2016.05.14.

Íme, a titok: cserépben is termeszthetsz paradicsomot

Gondoltál már arra, milyen jó lenne saját termesztésû, friss paradicsomot eszegetned a nyáron? Ha csak erkéllyel vagy terasszal rendelkezel, akkor sem kell lemondanod a friss paradicsom termesztésének örömeirõl.

Az otthon termesztett paradicsom íze, illata sokkal intenzívebb, mint a boltokban vagy a piacon kapható paradicsomé. Vitamin- és ásványianyag-tartalma is magasabb, de a tudat a legfontosabb, hogy napról napra látod munkád eredményét. Dísznövénynek sem utolsó a teraszon vagy az ablakban.

Fontos a megfelelő edény kiválasztása

Ültethetsz akasztós kosarakba, balkonládába, virágládába, cserépbe is.

A cserép kiválasztásánál vedd figyelembe a növény végleges magasságát. A kisebb fürtös paradicsomot és balkonparadicsomot termesztheted balkonládában vagy akasztós kosarakban, a nagyra növő fajtáknak keress egy 18-20 literes cserépedényt!

Ügyelj arra, hogy a cserép elég mély legyen, hogy megfelelő helyet biztosíts a fejlődő gyökérzetnek. A 30 cm mély és 30 cm ármérőjű cserép a legalkalmasabb erre a célra. Lényeges, hogy az edény alja ki legyen lyukasztva és alátéttel együtt használd!

A siker kulcsa a talaj előkészítése

A paradicsom a laza szerkezetű, tőzeges talajt szereti, de rendszeresen kell műtrágyázni is.

Érdemes a földjébe komposztált marhatrágyát keverni. Trágya helyett használhatsz jó minőségű komposztot, vagy szerves anyagként korhadt faforgácsot. Ha ez sincs, ültetés után pár hét múlva adagolj az öntözővízhez speciális műtrágyát vagy zöldség tápoldatot. Ha nem pótolod megfelelően a tápanyagokat, a várt termés elmarad.

Kezdő kertészként vásárolj palántát!

Választhatsz kisebb paradicsomfajtát -  balkon- vagy koktélparadicsomot, de a nagyra növő típust, a "paradicsomfát" sem fogod megbánni.

A palánták mellé szúrj karót vagy rakj rácsot

Ez meggátolja a palánta eldőlését és erősebb szél idején a törését is. Nagy növésűek mellé minimum 150 cm magasat rakj. A kis palántákból hamar erős és nagyméretű növény fejlődik, amely virágzik, majd teremni kezd. Folyamatosan kötözni kell, de csak lazán, nehogy eltörd vagy elszorítsd a hajtásokat.

A minél ízletesebb termés érdekében a legnaposabb helyre tedd a növényt, de védd a széltől és a huzattól is. Az edényben nevelés miatt sokszor, naponta akár többször is öntözd!

Rendszeresen távolítsd el a hónaljhajtásokat, amelyek a levélzet tövénél nőnek

Így a növény energiája a termés nevelésére összpontosul, nem pedig a zöld részekre. Az edényben nevelt paradicsomot a gombabetegségek nehezebben támadják meg, a növény ellenálló képessége erős.

Ha mégis találkozol beteg levéllel, azt távolítsd el, hogy megelőzd a további fertőződést.

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek