tóth gabi
Már hullik az õszi vadgesztenye, és nemcsak a gyerekek örömére. Érdemes gyûjtened akár több kosárral is! Elképesztõ, mennyi mindenre használhatod!
Felejtsd el, hogy a vadgesztenye csak helyes kis bábuk készítésére alkalmas! Kipp-Kopp család helyett
készíts belőle mosóport, mosogatószert, használd tisztításhoz!
A vadgesztenyének ugyanis magas a szaponin tartalma, így ennek köszönhetően mosáshoz, mosogatáshoz tökéletesen használhatod.
Meg fogsz lepődni, hogy milyen jó tisztít a gesztenye!
Hatása az Indiából érkezett mosódióéval azonos, viszont itt NINCS költség, ráadásul ez a módszer környezetbarát is.
A drága mosódió helyett tehát használd a vadgesztenyét!
A gesztenye szaponin tartalma a magjában van ezért mosás előtt a héját el kell távolítanod!
A gesztenyét áztasd egy órára forró vízbe, majd távolítsd el a héjukat. A csupasz gesztenyebélt tedd vászonzacskóba (vagy kötözd zokniba, harisnyába), és mehet is a ruhák közé a mosógépbe. Fehér ruhák esetében érdemes 1-1 evőkanálnyi mosószódát is a vízhez tenned adagonként.
1 mosáshoz 5 gesztenye elegendő, amit akár több, 2-3 alkalommal is használhatod.
A frissen szedett gesztenye könnyen megválik a héjától. Ha a szedés utáni napon pucolod meg és vágod apró darabokra, szellős vászonban tárolva egész évre elegendő és könnyen használható mosószerhez juthatsz!
Itt is a gesztenye belső magjára van szükséged, amitől a fenti módon szabadulhatsz meg. A megpucolt fehér részt szárítsd meg, majd daráld porrá. Úgy használd mint a mosóport! A vadgesztenyepor erősen habzik ezért a szokásos mennyiség fele is elegendő belőle!
Tipp: Az öblítéshez használj ecetet pár csepp illóolajjal.
Fantasztikusan tisztítja a ruhákat!
10 darab megpucolt gesztenyét 1 liter vízben főzz lassú tűzön kb. 1 órán keresztül, majd szűrd le. Tegyél hozzá 1 dl ecetet és 10-15 csepp teafaolajat. Ezek fertőtlenítenek és tartósítanak is. Nem fog úgy habzani mint a vegyszeres tisztítószereid, de tökéletesen tisztít és remekül elmosogathatod vele még a zsíros lábosaidat is!
TIPP
Ha hiányolod a megszokott habot, tehetsz hozzá egy kis mosogatószert, állagát pedig xantánnal sűrítheted.
Takarításhoz, felmosáshoz is jól használható!
A vadgesztenye bár mérgező, fantasztikus gyógyhatással is rendelkezik. Termésének kivonata érszűkítő és gyulladás csökkentő hatású, kiváló az idült vénás problémák kezelésére. A gesztenye eszcin tartalma erősíti az érfalak rugalmasságát ezen kívül még a cellulit ellen is hatásosan alkalmazható!
A vadgesztenye áldásos hatását visszérre, ízületi gyulladásra, aranyérre, ödémákra, de még a pattanásos, rosaceás bőrre is használhatod.
10 db megpucolt és apróra vágott gesztenyét áztasd alkoholba egy hétig, majd szűrd le. 1/2 kg kókuszzsírban vízgőz felett "macerálj" szintén 10 db megpucolt aprított gesztenyét 3-4 órán keresztül. Hagyd, hogy jól kiázzanak belőle az összetevők! Amikor elkészült szűrd le és keverd össze az alkoholos gesztenye kivonattal. Minden nap kend be vele a problémás testrészed!
Rendszeres használatával csökkentheted a visszereket, ízületi gyulladásokat!
Kiváló érösszehúzó hatása miatt a kozmetikában is remekül használható. Pattanásos, vagy rosaceás arcbőrre készíthetsz arcpakolást.
Pucolj meg pár gesztenyét, reszeld le (vagy szárítsd meg és daráld porrá) és keverd össze mézzel. Kend be vele a bőröd és hagy hatni kb. 10 percet. Végül langyos vízzel mosd le!
Bőröd gyönyörű üde és ragyogó lesz! Rendszeres használatával a rosacea is csökkenthető, illetve eltüntethető!
A gesztenye szezonja most indul, szerezz örömet barátaidnak, ismerőseidnek, oszd meg velük ezeket a remek ötleteket!