kulcsár edina
Sokan panaszkodnak, hogy a modern, nagy képernyõs okostelefonok gyorsan lemerülnek, hiába tölt az ember egész éjszaka. Kiderült, errõl leginkább mi tehetünk!
Sokan visszasírják a klasszikus nyomógombos mobilok korszakát, mert szerintük akkor akár 3-4 napot is kibírtak a telefonok egyetlen töltéssel. Ebben van is némi igazság, ám ne felejtsük el, az okostelefonok tenyérnyire nőtt kijelzőit mindenki szinte folyamatosan nyúzza - facebookozik, szelfizik, levelezik - így igazán kár meglepődni, hogy gyorsan kifogy belőlük a szufla.
De nemcsak a sok használat az oka annak, hogy mire hazaérünk estefelé, addigra lemerül a telefonunk. A legtöbben ugyanis teljesen rosszul töltik a sokszor méregdrága készüléküket - írja az egyik legismertebb mobilos akkumlátorokkal foglalkozó internetes oldal, a Battery University.
Az oldal egyik fontos tanácsa, hogy felejtsük el a lítiumionos aksik "formázását", vagyis nem kell az első használat előtt 8-10 vagy még több órát a töltőn hagyni. Ez ugyanis nem segít az Li-ion akkumlátorok teljesítőképességén, ezen a módszeren a modern technológia már rég továbblépett.
A másik gyakori hiba, hogy mindig 100%-ra töltjük a telefonunkat, sokszor úgy, hogy lefekvés előtt töltőre tesszük és csak reggel húzzuk le róla.
A szakemberek szerint egyértelmű, hogy ez nem tesz jót az aksiknak. Sokkal jobb, ha többször töltünk keveset, mint ritkán, de akkor sokat. Az oldal szerzői szerint a modern okostelefon aksijának 80-90%-os töltöttségi szint bőven elég! Tesztjeik szerint ugyanis sokkal gyorsabban csökken azoknak a készülékeknek a kapacitása, amiket rendszeresen telire töltenek.