tóth gabi
Se dolgozni, se pihenni, se aludni nem tudsz az átforrósodott lakásban? Ne hagyd, hogy a kánikula kicsináljon!! Nagyszüleink még a behúzott sötétítõre esküdtek, ma már ez kevés, mutatjuk a hatékonyan frissítõ trükköket!
A nyári forróság mindennél kegyetlenebbül csap le az aszfalttal borított területekre. Forró katlanná válnak a lakótelepek. Igencsak szükség van minden ötletre, hogy túléld panelban a legmelegebb napokat.
A napfény kizárása mindenképpen jó ötlet. A függönyöket húzd el, még jobb, ha redőnyöd van, a függöny ugyanis a forró nyári napsugarakat részben átengedi. Tehát ha van redőnyöd, engedd le, pár fokkal máris hűvösebb lesz. Ha azonban már napok óta tombol a kánikula, akkor a ház, iletve a lakás falai már beszívják már a meleget és nem sokat számít a sötétítés.
Ellentmondásosnak tűnik, hogy éppen a legnagyobb hőségben zárd magadra a szobát, de így a meleg kint marad. Többnyire. Éjjel viszont, mikor enyhébb az idő, akkor feltétlenül nyiss ablakot, csinálj kereszthuzatot.
A hőséget a legjobban a vízparton lehet elviselni. A lakásban egyet tehetsz: zuhanyozz le langyos vagy hűvös vízzel. Átmenetileg enyhülést hoz. Ha pedig hosszú távon szeretnéd ezt az érzést biztosítani magadnak, akkor csavarj a bokádra és a csuklódra egy-egy hideg vizes törölközőt.
Kánikulában ne akarj pörköltet, vagy más, több órán át készülő ételt főzni. Válassz gyorsan elkészíthető leveseket, főzelékeket, hiretelen sülteket. Hideg leveseket is készíthetsz, iagzán hűsítően hatnak a nagy melegben!
A ventilátor nem hűti a levegőt, csak forgatja. Ellenben ha gyorsan szeretnél felüdülést, fújj magadra egy kis testpermetet, így hűvösebbet érzel majd. Mivel azonban a ventilátor elektromos szerkezet, működés közben maga is hőt termel. Így ha nem tartózkodsz a ventilátoros szobában, mindenképp kapcsold ki a készüléket.
Azonban soha ne fújj vizet a ventilátor lapátjai közé, mert életveszélyes is lehet.
Állítsd fel a szárítót a nappaliba, és teregess ki ott. Legjobb, ha nagy felületű ruhákat, törölközőket, lepedőt, ágyneműt teszel ide száradni. Állítsd a ruhák elé a földre a ventilátort, hogy így pörgesse a levegőt. A száradás hőt von el, ezzel a trükkel szobád hőmérséklete akár több fokkal is csökkenhet.
Már azzal sokat segítesz, ha nem jár alvó üzemódban se a tévéd, se a számítógéped - ezek a készülékek így is termelnek valamennyi hőt.
A száradás mindenképpen csökkenti a hőmérsékletet! Ha kell, ezt a nap folyamán többször is megismételheted.
A folyadékpótlás otthon is fontos a kánikula idején. Ha már egyszerűen nem tudsz több folyadékot inni, akkor egyél lédús, jól behűtött gyümölcsöket. Igazi felüdülés lesz néhány szelet jéghideg görögdinnyét elmajszolni a nagy melegben.
Ha ezeket a szabályokat betartod, akkor a lakásodban akár 10 fokkal is kevesebbet mutathat a hőmérőd. Ha magadat is hűtöd, akkor pedig a komfortérzeted is klasszisokkal jobb lesz.
És a legfontosab: Csak este bontsd ki a sörödet!