tóth gabi
Nem gondolnánk, de akár meg is betegedhetünk akkor, ha jeget fogyasztunk.
A jég alapvetően nincs a veszélyes ételek listájának az élén. Sőt, gyakran nyáron jegeskávét iszunk, és minden üdítőnket jégkockával hűtünk le. Azonban lehet, hogy nem kellene. És nem a a víz minősége okozhatja a problémát, hiába lenne ez az első tipped!
Ha otthon készítesz jégkockát, azzal valószínűleg semmi baj lehet. A kárt az okozhatja, hogy a folyamat során egy nem higiénikus környezetben „készül” a kocka. Így ugyanis az könnyen könnyen felvesz szennyeződéseket, baktériumokat, és vírusokat is, ha nem egy tiszta felületen , tiszta eszközökkel jön létre.
Habár otthon valószínűleg van időnk felügyelni erre, egy étteremben nem mindig van erre lehetőség. Amikor emberek tucatjait kell egyszerre kiszolgálni, akkor általában nem tisztítják a formákat minden egyes alkalommal. Így azok nincsenek megfelelően sterilizálva, betegség melegágyai lehetnek. Márpedig a Huffpost szerint a vendéglátóhelyeken a jégkészítő gép van a legkevesebbet mosva.
Nyilatkozott számukra egy nő is, aki elmondta, hogy sok helyen megfordult már, és soha nem látta, hogy ezek tisztítva lettek volna, egy alkalmat kivéve: amikor az tönkre ment, és cserélni kellett. Nem tartozott a munkakörükhöz, nem mondták nekik, hogy hetente vagy épp havonta figyelni kellene rá.
De miért veszélyes?
Azért, mert egy ilyen penészes környezetben készült jégkocka allergiás reakciót, és betegséget is okozhat. 2018-ban egy amerikai kutatás során 64 jégkészítő gépben találtam ilyen baktériumos, fertőzött eszközt. 2016-ban egy szintén penészes gép elromlott szellőztető rendszere miatt 154 ember betegett meg norovírussal Finnországban.
Ennek ellenére nem kell félnünk ettől az éttermekben, ugyanis alapvetően ha rendesen karban vannak tartva az ilyen eszközök, és sterilizálva vannak, akkor nem lehet komoly baj.