kulcsár edina
Nem hiányozhat a húsvéti asztalról a sonka és a tojás kiegészítője, a torma sem. De miből készül a jó torma? Mitől csíp, és mi van a boltok polcain található üvegekben? Íme a válaszok!
Évezredek óta fogyasztjuk és gyógynövényként is használjuk a tormát. Lengyelország mellett Magyarország Európa tormanagyhatalma, vagyis nálunk terem az egyik legnagyobb mennyiség ebből a csípős növényből. Húsvét közeledtével utánajártunk, mit érdemes tudni a tormáról.
A boltok polcain többféle üveges tormával találkozhatunk. A csípős és a csemege torma mellett népszerű a majonézes, a tejszínes, az almás ízesítésű változat is. A klasszikus üveges tormában az előírások szerint torma, cukor, ételecet, növényi olaj és egyéb összetevők, adalékok lehetnek. Ez utóbbi csoportba tartozik a módosított keményítő, a szulfitok és szorbátok, illetve különféle fűszerek. Érdemes tanulmányozni az összetevőket, mielőtt választunk.
A torma komponenseinek vizsgálatakor 17 összetevőt találtak a kutatók. Ezek közül az egyik a szinigrin, ami önmagában még nem csíp, de ahogy a gyökér sérül vagy amikor reszelni kezdik, egy enzim átalakítja a szinigrint egy olyan anyaggá, ami viszont már csíp. Méghozzá a homlok- és az orrmelléküregeken keresztül, ahová könnyedén felszállnak a kicsi és könnyű, úgynevezett allil-izotiocianát molekulák. A japán wasabi vagy vízitorma fogyasztásakor pontosan ugyanez történik – olvasható a Nébih tesztoldalán, a Szupermentán.
A torma csípősségének baktericid hatást tulajdonít a népi gyógyászat, innen ered a torma „kerti penicillin” elnevezése is. Tüdőbetegeknél, reumásoknál és cukorbetegségben szenvedőknél alkalmazzák. Emellett ismert étvágygerjesztő és emésztésjavító hatása is van.
Nem minden torma egyforma erősségű. Egyes kutatások szerint az erős fény, a magas hőmérséklet és a száraz időjárás miatt a torma csípősebb lesz. Ilyen körülmények között nő a kéntartalom, ami a szinigrin gyarapodásához, vagyis a torma erejének növekedéséhez vezet.
Az üveges tormák hatósági és laboratóriumi ellenőrzése mellett kedveltségi vizsgálatot végeztek a szakemberek 2021-ben. Ezen a kóstolók négy szempont alapján pontozták a termékeket: külső megjelenés, állag, illat és íz. Az összesített eredmények alapján a dobogó legfelső fokára az Univer reszelt torma állhatott, második helyen a Grande reszelt torma végzett, míg a harmadik helyet a Czifra ecetes reszelt asztali torma csípős változata érdemelte ki.