kulcsár edina
Az már tudható, hogy a Hold erősen befolyásolja a Föld mágneses mezőjét és erőteljes hatása van más jelenségekre is, ennek legfőbb bizonyítéka az apály és a dagály váltakozása. Így nem is kérdés, hogy ez alól mi sem vonhatjuk ki magunkat.
Testünket is befolyásolja a Hold, hiszen szervezetünk 70 százaléka víz, így ez elől nem tudunk elbújni. Ráadásul a hangulatingadozásokat is okozhat. A legerőteljesebb hatást telihold idején tapasztalhatjuk - írja a Fanny magazin.
Amennyiben ennek tudatában vagyunk, és igazodunk is a holdállásokhoz, akkor kihasználhatjuk kedvező tulajdonságait, és felkészülhetünk a rosszabb aspektusaira is.
Érdemes figyelembe venni, hogy egy teljes holdciklus 28 napig tart és négy fő fázisa van:
* Újhold: a megújulás időszaka.
* Növekvő hold: elindul a növekvő szakasza, ez a gyarapodás időszaka.
* Telihold: eléri teljes kiteljesedését, körülbelül három napig tart a hatása.
* Fogyó hold: a lenyugvás, az elengedés szakasza.
Ez a legerőteljesebb szakasz, a ragyogás ideje. Hatását legalább egy nappal korábban érezzük, és ugyanígy fejti ki később is erejét. Jelentős hatással van a testünkre és a lelkünkre is. A megfigyelések szerint ekkor születik a legtöbb baba, és a kórházakban is nagyobb ilyenkor a forgalom. Ekkor vagyunk erőnk csúcspontján, úgy érezzük, szinte bármire képesek vagyunk. Az izomerőnk fokozódik, de ugyanígy a testünk körfogata is, szinte lehetetlen megszabadulni a plusz kilóktól, így ebben a három napban nem érdemes elkezdeni a diétát. Ez a nagy döntések, a kalandok ideje. Egyébként „bolond” szó a latin „luna” (Hold) szóból ered, ami nem is véletlen, hiszen olykor úgy tűnik, mintha a világ ilyenkor egy kicsit felbolydulna.
1. Szív: Egy tanulmány kimutatta, hogy ekkor és újhold idején a szívünk nagyobb teljesítményt nyújt edzés közben.
2. Agy: Holland kutatók szerint a Hold hasonló gravitációs hatással van az agyunkra, mint a vízre, emiatt okozhat ebben a pár napban furcsa viselkedést.
3. Vesék: egy 2011-es tanulmány megállapította, hogy a vesekő fájdalma jelentősen megnőhet telihold idején, egy másik kutatás pedig azt állítja, hogy ebben az időszakban több beteg került urológiai sürgősségi kórházakba.
4. Alvás: egy 2013-as tanulmány az alvási szokásokat vizsgálta és azt állapította meg, hogy teliholdkor alacsonyabb volt a melatoninszintjük, 5 perccel tovább tartott az elalvás, és általában 20 perccel kevesebbet aludtak, valamint 30 százalékkal kevesebb mélyalvási fázisuk volt.
5. Menstruációs ciklus: egy nő átlagos menstruációs ciklusa 28 nap, ami nagyon hasonló a holdciklushoz. Kínai kutatók szerint a nők csaknem 30 százalékának volt ovulációja a teliholdkor, és menstruált az újhold idején.
6. Születési arány: Japán kutatók felfedezték, hogy jelentősen megnőtt a születések száma, amikor a Hold gravitációja a Föld felé a legerősebb volt. Ezenkívül egy olasz tanulmány több mint 1200 születést vizsgált három év alatt, és több újszülöttet talált a telihold utáni két napon belül.
7. Sérülések: egy 2011-es tanulmány szerint az egészségügyi dolgozók több mint 40 százaléka hisz a betegek „telihold őrületében”. Az is kiderült, hogy a segélyhívások száma mindenféle körülmények között 3 százalékkal nő telihold idején, majd 6 százalékkal csökken újhold idején. 2008-ban összefüggést találtak a holdciklus és az orvosok által „orvosilag megmagyarázhatatlan stroke-tünetek” között, ahol a betegeknél fejfájás, zsibbadás és koordinációs problémák jelentkeznek, de nem volt semmilyen fizikai bajuk.