kulcsár edina
Időnként a leghétköznapibb tünetek mögött állnak az igazán súlyos betegségek. A szakértők most arra hívják fel a figyelmet, melyik az az ártatlannak tűnő jel, ami mögött cukorbetegség is állhat.
Évről évre egyre csak növekszik a cukorbetegségben élők száma, és sok olyan ember él 2-es típusú diabétesszel, akit még nem diagnosztizáltak. Ez igen nagy veszéllyel jár, a kezeletlen cukorbetegség ugyanis komoly egészségügyi problémákat okozhat: vaksághoz, szív-és érrendszeri betegségekhez vezethet.
A cukorbetegség tulajdonképpen egy feldolgozási zavar, melynek oka a hasnyálmirigy Langerhans-szigetei által termelt inzulin nevű hormon hiánya, vagy a szervezet inzulinnal szembeni érzéketlensége (inzulinrezisztencia), netán mindkettő. A betegség tünetei közül a fokozott szomjúságérzet és a gyakori vizelési kényszer a leggyakoribb, ám akadnak olyan kevésbé ismert, elsőre talán nem sok gyanakvásra okot adó jelek, amelyeket érdemes komolyabban venni.
A Mirror beszámolójában a szakértők a gyakori fáradságot és gyengeséget említették meg, mint elsőre talán ártalmatlannak ítélt tünetet: ilyenkor a páciens már a hétköznapi tevékenységek elvégzéséhez is túl fáradtnak érzi magát, ami különösen étkezést követően jellemző. Ennek oka a vércukorszint és a keringő inzulin mennyisége vagy hatékonysága közötti egyensúlyhiány.
A szakértők hozzátették, hogy a fokozódó fáradság nem kizárólag a cukorbetegség velejárója: mindenesetre, ha már megnehezíti a mindennapjainkat az állandó gyengeség, esetleg aggódunk az egészségünk miatt, érdemes konzultálni a háziorvosunkkal. A cukorbetegség egyéb tünetei közt megemlítették továbbá a hirtelen fogyást és izomvesztést, valamint a homályos látást is - amennyiben ezeket tapasztalja, mindenképp forduljon orvoshoz.