tóth gabi
Nem lehet legyőzni a madárinfluenzát, hiába minden kísérlet.
Már emlősállatok is hordozzák a A(H5N1) madárinfluenza-vírust, vagyis az tovább erősödött, és már képes megfertőzni egyre több élőlényt. Így pedig szórványosan emberi megbetegedéseket eredményez, az eddigi fertőzöttek körében 53 százalékos a halálozási ráta.
Tavaly csaknem 40 vadon élő emlősben, köztük vörös rókákban mutatták ki a vírust Kanadában. Nem sokkal később az Egyesült Államokban 144 emlőst azonosítottak a megbetegedéssel. Ezért a biotechnológiai vállalatok és gyógyszercégek, köztük a GSK és a Moderna már fejlesztési vagy tesztelési fázisban tartanak olyan A(H5N1) elleni madárinfluenza-vakcinákkal, amik erősebb védettséget eredményeznek. Így amennyiben a vírus tömegesen terjedne az emberek körében, a vállalatok néhány hónap alatt képesek lennének több száz millió dózisnyi oltást legyártani.
Hétről hétre egyre több emlősfajból kerül elő az újfajta vírus valamelyik változata, tehát valami történt, ami általánosságban megkönnyítette a gazdafajok közötti átjárást. Ráadásul az új tanulmányból az is látszik, hogy "egy adott mintavételezési területen közeli rokonai voltak egymásnak a madarakból és emlősökből előkerült vírusok, így valószínűleg ismételten, sokszor megtörtént az átugrás” – kommentálta az Egészségbiztonság Nemzeti Laboratórium munkatársa.
Az első madárinfluenza harminc éve jelent meg, azóta sorra igazoltak újabb mutációkat, melyek ma is emberáldozatot követelnek. A legfrissebb variáns jelenleg az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság területén burjánzik, viszont az országok közötti felgyorsult közlekedés miatt hamarosan hazánkat is elérheti. A kutatók szerint egyedül csak az új védőoltás képes megelőzni a járvány elterjedését. A fertőzöttek esetében pedig mielőbbi immunerősítésre van szükség.
A mutálódás során minden vírus tovább erősödik, ezért a tudomány hiába talál fel újabb vakcinákat, valójában ördögi kör alakul ki. Éppen ezért csupán az aktuálisan legerősebb oltásokban bízhatunk.