kulcsár edina
Orvosok szerint egy uniós rendelet miatt gyermekek élete került veszélybe.
A klinikákon már alig van ballonkatéter a gyerekek szívműtétjéhez! Állítólag ezért az uniós bürokrácia a hibás! - írja a Bild.
Az EU orvostechnikai eszközökről szóló rendeletének az lenne a célja, hogy csak szigorú engedélyezési eljáráson átesett orvostechnikai eszközök kerüljenek az orvosi rendelőkben vagy kórházakban – és ezt a jóváhagyási eljárást általában ötévente meg kell újítani. Ez a procedúra természetesen pénzbe kerül, növekednek a költségek, eltűnnek egyes csak szűk körben használt gyógyászati termékek.
Sok gyerek halt meg Európában, mert ez a termék már nincs forgalomban
A Müncheni Egyetemi Kórház professzora, Nikolaus Haas gyermekkardiológus, a veleszületett szívbetegségek specialistája példaként egy ballonkatéter hiányát említi.
„Szükségünk van egy ilyen ballonkatéterrra, hogy újszülötteknél is elvégezhessünk egy műtétet az inkubátorban, ha egy gyermek szívhibával születik” – magyarázza Haas.
A ballonkatéterek azonban jelenleg hiánycikknek számítanak, mivel alig kapnak tanúsítványt és jóváhagyást. "Ezért más termékekkel kell megelégednünk: emiatt halt meg sok gyerek Európában, mert ez a termék már nincs forgalomban." A professzor hozzáteszi: "A ballonkatéterekhez hasonlóan hiány van tömlőkből, szondákból, protézisekből – és minél ritkábban használják őket, annál nagyobb a hiány. Mivel viszonylag kis mennyiségben gyártják ezeket, gyakorlatilag nem éri meg a gyártási tanúsítványt beszerezni. Jelenleg már a koraszülöttek etetőszondája, egy egyszerű műanyag tubus is hiánycikk!"
Ez nem maradhat így!
Peter Liese, a CDU egészségügyi politikusa is aggodalommal szemléli a helyzetet, és azt szeretné, ha az uniós rendeletet gyorsan módosítanák - írja a Tagesschau. Liese korábban maga is gyermekorvosként dolgozott az észak-rajna-vesztfáliai Bad Oeynhausenben található szívközpontban, és a lapnak azt mondta:
"Megkaptam a visszajelzést arról, hogy hiányoznak a szívbetegségben szenvedő gyermekek kezelésére szolgáló speciális eszközök. Ez nem maradhat így, ezért az EU Bizottságának gyorsan javaslatot kell tennie az orvostechnikai eszközökről szóló rendelet egyszerűsítésére."
A mellimplantátum-botrány után szigorítottak a szabályozáson
Az EU 2017-ben vezette be a mostani szabályozást a mellimplantátum-botrány után. Ugyanis kiderült, hogy a gyártók olcsó ipari szilikont használtak az ilyen implantátumokhoz, több ezer európai nő egészségét veszélyeztetve. Most azonban Liese szerint kiderült, hogy a szabályozás nem jobban, hanem kevésbé védi az embereket. A szabályozás kiigazításáig a tagállamok mentesítéseket adhatnak bizonyos termékekre a veszélyes hiányhelyzetek megelőzésének érdekében. Felelős: Stella Kyriakides, az EU egészségügyi biztosa. Aki akkor vált ismertté, hogy az oltóanyag-beszerzési válság közepette posztolt magáról egy "láblóbázós" erkélyfotót.