Létrehozva: 2022.09.08.

Miért lett a csicsóka igazi nagyágyú?

Csicsóka? Már a szó hallatán is sokan fanyalognak, főleg, amikor kezükbe veszik a göcsörtös kis gumót. Pedig ez a zöldség valóságos csoda! Remek diétás alapanyag, sőt, cukorbetegek számára gyógyszer!

 

Szinte hihetetlen, de volt idő, amikor disznóknak adták takarmányként a csicsókát, manapság viszont ínyenceknek szolgálják fel a legfinomabb halak és pástétomok mellé. Nem véletlenül futott be a csicsóka ilyen fantasztikus karriert: ízletesebb és értékesebb, mint a burgonya, ráadásul sokkal egészségesebb!

Mitől lett nagyágyú? 

Dietetikusok évekkel ezelőtt rájöttek, hogy a csicsókában lévő szénhidrát inulin formájú, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag emésztetlenül halad át a szervezeten, vagyis sokkal kevésbé hizlal. Édes íze mégis eltelít, gyorsan csökkenti az éhségérzetet. A cukorbetegeknél azért fantasztikus szénhidrát-energiaforrás, mert akkor sem emeli a vércukorszintet, ha rendszeresen fogyasztjuk. Mindez úgy lehetséges, hogy a benne levő inulin nem bolygatja meg az inzulin háztartásunkat. Sőt, a legújabb kutatások szerint éppen csökkenti az inzulin felhasználást, ezzel párhuzamosan pedig megkönnyíti a vércukorszint beállítását. A csicsóka gumónak a burgonyánál 5-6-szor nagyobb rosttartalma, gátolja az egyéb szénhidrátok és hizlaló tápanyagok felszívódását, fokozza laktatóhatást, és meggátolja a székrekedés kialakulását.

Erősíti az immunrendszert!

A csicsókát egyébként nem csak cukorbetegeknek és diétázóknak ajánlják, hisz számtalan más kedvező tulajdonsággal is rendelkezik. Képes például a bélben lévő probiotikumokat táplálni, ezáltal erősíti az immunrendszert is. Talán nem ismert tény, de a csicsóka véd a szív- és érrendszeri betegségek ellen, mivel segít csökkenteni a vér zsírtartalmát és húgysavszintjét. Sőt, a csicsókában található inulint már rákterápiában is alkalmazzák!

Így készítsük el:

A gumókat vízben, kefével alaposan tisztítsuk le, szükség szerint hámozzuk meg. Rövid ideig héjában is főzhetjük, süthetjük, így gyorsabban pucolható. A többi zöldséghez hasonlóan a csicsóka is nyersen a legegészségesebb, így jut belőle a legtöbb vitamin és ásványi anyag a szervezetbe. A nyers, hámozott csicsókát rágcsálhatjuk főétkezések között, íze és állaga hasonló a karalábéhoz vagy a káposztatorzsához.

Kenjük az arcra!

A csicsókát kozmetikai készítményekben is használják, ugyanis a gumó egyedülálló regeneráló, hidratáló, bőrnyugtató, bőrtápláló és frissítő hatással is rendelkezik.



 



 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek