Menczer Tamás: Az emberek azt várják a vezetőiktől, hogy védjék meg őket!

POLITIK
Létrehozva: 2022.08.30.
Módosítva: 2022.08.30.

Egyre agresszívabbak a darazsak: Ezt kell tenni, ha megcsípnek

Ősszel durvábban támadnak a darazsak, ezért nagyon fontos,hogy tudd, mit kell tenni!

Szerző Sors Edina

 

Egyre többen panaszkodnak arra, hogy az elmúlt napokban megváltozott a darazsak viselkedése: megnőtt a támadások, csípések gyakorisága. Mintha agresszívabbá váltak volna ezek az amúgy sem kedves rovarok. Szabályosan oda kell figyelni, hogy még véletlenül se csípjen belénk a darázs. A darazsak aktivitására persze van tudományos magyarázat: az augusztus végétől október közpéig tartó időszakban új életciklusba kerül a kolónia. Ilyenkor a dolgozók már felhagynak az új királynő számára a fészeképítéssel, és nem kell a fiatalabb generációt sem táplálni. Az egyre kevesebb teendő miatt el kezd felbomlani a darazsak társadalma, ezért az egyedek agresszívabbá válnak. A jelenséget igencsak erősíti, hogy az elmúlt években nagyon elszaporodtak a darazsak. A "nyomás" akkor fog enyhűlni, majd megszűnni, amikor igazán csípős hideggé válik az idő. 

 

Mit lehet tenni, hogy elkerüljük a támadást?

Nem szabad az ételt szabadon hagyni, mert akkor tuti rárepülnek, így hamar a közelünkbe férkőzhetnek.Az emberek társaságában pedig fenyegetve érezhetik magukat, és támadhatnak. Az éhes és szomjas darazsak pedig veszélyesek.  A színes öltözet és a parfüm, illetve illatos krémek használata is közel csalhatják ezeket az agresszív rovarokat. Jobb ha ezeket is mellőzzük, ha a kertben akad feladat. Amennyiben darázsfészket fedezünk fel, feltétlenül kérjük szakember segítségét. A fészek leverésére ugyanis azonnal támadásba lendülnek a darazsak, 5-6 csípésnek pedig komoly következményei lehetnek olyan személy esetében is, aki történetesen nem alllergiás a darázscsípésre. 

Wasps,Nest,In,The,Wood,Hole,-,Aggressive,Wasps,Going
Fotó: Shutterstock

Egyre rosszabbul reagál az emberi test a darázscsípésre

Egyre több a darázscsípésre megjelenő, igen erős fizikai reakció. A darázscsípés erős allergiás hajlam esetén életveszélyes is lehet, ilyenkor azonnal forduljunk orvoshoz. Csípés után a tünetek általában 20 percen belül jelentkeznek: hasi görcs, hányinger, csalánkiütés, köhögés, torokszorító érzés, szem környéki duzzanat, nyelési zavar, szédülés, láz, levertség, rossz közérzet, erős bőrreakció jelentkezhet. Életveszélyes anaflexiát csak méh és darázs mérge okoz hazánkban. Akik tudják, hogy allergiások, legyen náluk önadagolós adneralin injekció. Az esetek nagy részében, ha nem okoznak életveszélyes allergiás reakciót a csípés, akkor mi magunk is kezelhetjük. 

Young,Caucasian,Woman,With,A,Swollen,Eye,From,A,Wasp's
Fotó: Shutterstock

Mit tehetünk a tünetek enyhülése érdekében?

Aki nem allergiás, annak is feldagadhat, fájhat viszkedhet a csípés területe, elég kellemetlen lehet.  A duzzanat a második és harmadik napon a legnagyobb, utána fokozatosan húzódik vissza. Ennek enyhülésére az ecetes hideg borogatás hűsítőleg hat, és a méreganyagot is semlegesíti. De napközben is érdemes viszketés elleni krémmel bekenni,  számos hatákony készítményt lehet kapni a gyógyszetárakban. Hosszú éveken keresztül kalciumot javasoltak, de a mai napig nincs rá bizonyíték, hogy valóban hatásos-e, de bizonyára nem árt. Kerüljük el a méreganyag szájjal történő kiszívását, mert a méreg ezen az úton ismét bejuthat a szervezetünkbe! Érdemes viszont véleményt kérni egy gyógyszerésztől, aki friss információval tud szolgálnia legújabb készítményekről.

 

 

Iratkozzon fel a Ripost hírlevelére!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek