tóth gabi
A járvány miatt mindenki jobban figyel arra, hogy megerősítse az immunrendszerét; de vajon honnan lehet tudni, ha le van gyengülve? Bizonyos jelek pontosan megmutatják, ha ez a helyzet...
Ha rendszeresen megbetegszel, ideje gyanakodnod, hogy valami nem stimmel, hiszen a gyenge immunrendszer jelei között ez szerepel az első helyen. Az immunrendszerünk egy összetett rendszer, a védelemben részt vesz a bőr, a belek, a máj is többek között, akárcsak a különféle szerepű sejtek a szervezetünkben. Emiatt a gyenge immunrendszer jelei igencsak változatosak, nem csupán akkor érdemes gyanakodni, ha gyakrabban kapsz el vírusfertőzéseket, hiszen lehetnek olyan tünetek is, amikről álmodban sem gondolnád, hogy erre figyelmeztetnek.
Épphogy kijöttél az egyik betegségből, máris a jön a másik; folyamatosan náthás vagy, tüsszögsz, köhögsz, belázasodsz. Ha legyengült az immunrendszer, a szervezet kevésbé ellenálló a vírus- vagy bakteriális fertőzések ellen, amire amiatt is érdemes figyelni, mert az állandó fertőzésekből könnyen lehet hörghurut vagy tüdőgyulladás. Szakemberek szerint akkor érdemes az immunrendszer gyengeségére gyanakodni, ha egy szezonon belül több, mint négy alkalommal kapsz el valamilyen szezonális fertőzést.
A herpeszt általában egy vírus okozza, de legyengült immunrendszer esetén is újra és újra megjelenhet. Túl azon, hogy a megfelelő krémmel vagy tapasszal kezeled, érdemes ebben az esetben odafigyelni a megfelelő vitaminbevitelre, és arra, hogy egészséges ételeket egyél, valamint eleget aludj.
Alapból a szervezet könnyedén megküzd a különféle gombákkal, de, ha makacsul kiújulnak a tünetek, vagy nehezen gyógyulnak, könnyen lehet, hogy meggyengült a szervezeted védekezőképessége.
Ha minden diéta és testmozgás ellenére sem tudod leadni a felesleget, akkor lehetséges, hogy a meggyengült immunrendszer hormonális változást okoz a testedben. Emiatt gyengül a tápanyag-felszívódás is, és könnyen lehet, hogy gyomor- és bélpanaszok is megjelennek.
Sokan nem is gondolnák, hogy ezek a tünetek is a gyenge immunrendszer jelei, pedig, ha már kialakult a rossz tápanyag-felszívódás, akkor a szervezeted a vitaminokból sem vesz fel eleget, így vitaminhiányod lehet. Ez pedig hajhullást, töredező, foltos körmöket okozhat.
Az étvágytalanság mögött sokszor az áll, hogy valamilyen okból kifolyólag, például antibiotikum szedése miatt, megsérült a bélflóra egyensúlya. Utóbbi fontos része az immunrendszernek, így, ha nem működik megfelelően, a szervezet nehezen veszi fel a táplálékot, és emésztési problémák alakulhatnak ki. Ennek egyik jele az állandó hasmenés is.
Ha hiába alszol eleget, étkezel egészségesen és mozogsz, mégis állandóan fáradtnak érzed magad, akkor könnyen lehet, hogy legyengült az immunrendszered. Ilyenkor, ha fertőzés van a szervezetedben, a tested minden erőforrást annak a leküzdésére mozgósít, így nem marad erő másra.